Grammy Latinos helyett Obama beszéd: a bevándorlási reformról

Latinok millió légzetvisszafojtva várják a csütörtök estét: Obama elnök talán kijelöli az utat számukra az amerikai állampolgárság felé, és kimenti őket jelenlegi illegális státuszukból. S hogy mennyire fontos mindez: még a Grammy Latino-díj kihirdetését is elcsúsztatják, hogy ne egyidőben történjen az elnöki beszéddel.

Obama elnök 2013. január 29.-én már felvázolta az általa elképzelt reform alapjait. A reform-csomag többek között lehetőséget fog adni arra, hogy az illegálisan Amerikában tartózkodók legalizálni tudják státuszukat – s ez több millió latin-amerikait érint. Ez azonban csak akkor működik, ha a jövőben kiszűrik az újabban érkezőket – vagyis komoly határellenőrzés várható. S a munkáltató oldaláról közelítik meg a kérdést: az illegális foglalkoztatás főbenjáró bűnné lép elő, bár már most sem ajánlatos ezen a ponton összetűzni a hatóságokkal.

A legfőbb kérdés, hogy mi lesz az illegálisokkal, és azokkal a legális bevándorlókkal, akik a törvények betartásával a jelenlegi rendszer keretein belül, kivárva sorukat szeretnének bevándorolni az Egyesült Államokba?

A jelenlegi rendszerben a kérelmek elbírálása lassú, és az eredmények kérdésesek. S nem ad túl sok esélyt azoknak sem, akik már – illegálisan – az Egyesült Államokban tartózkodnak. Ennek megoldására az elnöki javaslat az, hogy lesz út a legalitás felé – s arra is, hogy aki ezt elfogadja, az egy napon amerikai állampolgárságot szerezhet. A részletszabályok azonban nem ismertek.

Az biztos, hogy az illegális bevándorlóknak át kell esniük egy bűnügyi és állambiztonsági ellenőrzésen, be kell állniuk a sorba, adót   és pénzbüntetést kell fizetniük az eltöltött évek törvényszegéséért, mielőtt legális státuszt kapnának. Ez persze máris kiszűri azokat, akik erre anyagilag nem képesek – de még nem hangzott el az Obama-beszéd, ez is a nagy kérdőjelek egyike. A bevándorló esetében követelmény lesz az is, hogy megtanuljon angolul.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez