Egy szemétdombon égették el a Mexikóban elrabolt 43 diákot

 

Megdöbbentő képek, videók és vallomások kerültek a mexikói ügyészség birtokába az Igualában elrabolt 43 diák sorsáról: a fiúk egy része már abban a terepjáróban megfulladt, amelybe bekényszerítették őket.

A diákokat a Cocula szeméttelepre vitték és aki még élt, azt ott megölték, majd a holttesteket elégették – a gyilkosaik másnap délután 5-ig ,,dolgoztak a helyszínen” hogy a nyomokat minnél tökéletesebben eltüntessék. Nem vizsgálták, ki halott, ki csak öntudatlan: aki nem mozgott, az ment a máglyára.

Jelenleg 74 személy van őrizetben Mexikó eddigi  legnagyobbb visszhangot kiváltó politikai indíttatású tömeggyilkosságával kapcsolatban. A vallomásokból az is egyre egyértelműbb, hogy a mexikói rendőrség alaposan gyanúsítható a borzalmak elkövetésével.

A nyomozás során feltárt tömegsírok egyikében négy személyt már azonosítottak – ők nem a diákokhoz tartoztak, hanem még augusztusban tartóztatta le őket a helyi rendőrség. Kettőjük  apa és fia volt, akik hazatelefonáltak és elmondták rokonaiknak, hogy a rendőrség tartóztatta le őket. Ez augusztusban történt, és holttestük most került elő egy tömegsírból. A történet azért megdöbbentő, mert már régóra felmerült a rendőrség brutalitásának gyanúja, de erről eddig egyértelmű bizonyíték nem került napvilágra.

A diákok szülei a hír hallatán nem fogadták el a főügyész beszámolóját, mondván: amíg nincs bizonyíták a fentiek, addig a fiaik élnek.

Enrique Peña Nieto államfő szerint a pénteken napvilágra kerülteket az egész mexikói nemzet számára nehéz feldolgozni. A kormány folytatja a vizsgálatot a teljes igazság kiderítésére, és a holttestek azonosítása is megkezdődik.

A szülők képviselői ezzel szemben közölték a kormánnyal, hogy csak az argentin vizsgálócsoport eredményeinek hisznek. Az Argentin Törvényszéki Antropológiai Csapat (EAAF) október óta kutatja három mexikói település – Iguala, Cocula és Guerrero – környékén a névtelen illegális tömegsírokat abban a reményben, hogy valamilyen adathoz jutnak a szeptember 23 óta eltűnt diákokról. A csoportban 11 ország szakemberei dogoznak, antropológusok, archeológusok, törvényszéki orvosok, valamint a kriminalisztikában és a fegyverek terén járatos szakértők. Legutóbbi jelentésükben arra panaszkodtak, hogy a mexikói hatóságok nem segítik a munkájukat. A csoport a világ több részén dolgozott már – közöttük a volt Jugoszláviában – a tömegsírokban eltemetettek azonosításán.

foto: europress/afp

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez