A Vatikán nem siette el a folyamatot – az érsek utóda 1990-ben nyújtotta be a polgárjogi harcos Romero boldoggá avatásának javaslatát, de 2000-ben úgy halt meg, hogy erre nem kapott választ.
A klérus november 4-i ülésén Rómában maga Ferenc pápa közülte a jó hírt José Luis Escobarral, San Salvador jelenlegi érsekével. A folyamat 24 évig tartott, a két előző pápa, II. János Pál és XVI. Benedek emlegették az ügyet, de több nem történt. Mindig azt felelték ,, még nem jött el az ideje” – írta haza a Monsenor Romero Központ igazgatója.
Oscar Romerót 1980. március 24-én akkor lőttek le, amikor a San Salvador-i Divina Providencia kórház kápolnájában a rákbetegekért imádkozott egy nyilvános istentiszteleten. Halálát egy orvlövész okozta, aki az országban működő és az akkori kormánnyal szoros kapcsolatban lévő jobboldali halálbrigádokhoz tartozott. A salvadori kormány és a gerillák közötti harcoknak (1980-1992) 75 ezer halálos áldozata volt, nyolcezren eltűntek és a sebesültek számát 12 ezerre teszik.
Romero bátor szószólója volt a szegényeknek, s bár nem volt deklarált követője, de lényegében nézeteivel közel állt a ,,felszabadítás teológiája” néven ismert egyházi mozgalomhoz, amely a kereszténységet nem az egyházi hivatalnokok tulajdonának, hanem a szegény hívők megsegítőjének tartotta. Egyben felismerte, hogy ha a katolikus egyház nem ad választ a szegények kérdéseire és problémája, elveszíti a híveit azon a kontinensen, ahol a legtöbb katolikus él – Latin-Amerikában. Úgy hívták, hogy ,,az elnémítottak hangja”. A vatikán viszont a marxizmust ismerte fel ebben a mozgalomban és páni félelemmel elzárkózott tőle. A felszabadítás teológiájához való közelsége – amely ily módon távol állt az egyház vezető köreitől – volt az egyik fő oka, hogy a Vatikán nem ismerte el érdemeit és akadályozták a milliók által követelt boldoggá avatását.
Most ezt az ellenállást számolta fel I. Ferenc pápa és ezzel – vélhetően – népszerűsége egy újabb lendületet vett. Romero érsek ügye ugyanis olyan alapvető vízválasztó volt a kereszténységen belül, megítélése szakadékot jelentett az egyszerű latin-amerikai hívők és a vatikáni elöljárók között.
Romero alakja évtizedek óta az erőszak áldozatainak védelmezőjeként vonult be a köztudatba. Barack Obama amerikai elnök 2011-ben meglátogatta Romero sírját a San Salvador-i katedrálisban Mauricio Funes akkori salvadori elnök kíséretében. Tavaly pedig hatalmas szolidaritási felvonulás volt halálának 33. évfordulóján a salvadori fővárosban – az eseményre tisztelői a világ minden tájáról eljöttek.
Dokumentumfilm Romero érsekről:
{youtube}YEeV2UhNWo8{/youtube}