Kétségtelenül a brazil gazdasági elit szívesebben látta volna Aécio Nevest az elnöki székben, ennek megfelelően a választás második fordulóját követő napon nem rejtették véka alá „Dilma allergiájukat”.
A real értéke mintegy 3,21%-ot esett a dollárhoz képest, miközben a Sao Paulo-i tőzsde indexe záráskor 3,77 %-on stabilizálódott a nyitást követő néhány perc 6%-os zuhanása után.
Az állami olajcég, a Petrobras járt a legrosszabbul, ugyanis a vállalat részvényei elvesztették értékük 11%-át, efféle mélyrepülésre pedig az elmúlt hat évben nem volt példa.
„Várható volt, hogy a tőzsde megtorpanjon a választások után, és addig nem is várható stabilitás, amíg Rousseff meg nem nevezi következő gazdasági miniszterét” – mondta az AFP-nek André Perfeito, a Gradual Investimentos közgazdásza.
A média egyelőre csak találgat, hogy ki követi majd a Guido Mantegát a gazdasági miniszteri poszton, azt mindenesetre tudni lehet, hogy Rousseff végre megfogadja Lula korábbi tanácsát, és megválik a hitelét vesztett Mantegától.
A brazil gazdaság rendkívül látványos 2010-es teljesítménye után idén az FMI számításai szerint gyakorlatilag stagnál majd a latin-amerikai óriás.
Ami viszont növekszik az országban, az az infláció, amely az elmúlt 12 hónapban jóval a kormány által előrejelzett küszöbb fölött, 6,75% körül alakult.
Ha a nevében szociáldemokrata PDSDB-nek elnököt állítani most nem is sikerült, az biztos, hogy Dilma Rousseff és a PT egy, a választási vereségéből főnixmadárként újjáéledő ellenzékkel kell számolnia, aki sasszemmel figyeli majd a korrupciós botrányok kivizsgálását, arról nem is beszélve, hogy teljes mértékben élvezi a vezető gazdasági körök támogatását.