A 66 éves Rousseff 54,5 millió szavazatot szerzett vasárnap, szemben Aécio Neves 51 milliójával, így az elkövetkező négy évre biztosította pozícióját a latin-amerikai óriás kormányának élén. Az elemzők arra mutatnak rá, hogy a korrupcióval és a gazdaság lelassulásával küzdő Brazíliában Dilmának nem lesz könnyű dolga.
A BBC Mundo írása szerint Rousseff választási győzelmében kulcsszerepet játszottak még az elődje, Luiz Inácio Lula de Silva kormányzása alatt indított szociális programok, amelyek legalább 40 millió brazilt emeltek a középosztály soraiba.
Az is tény, hogy a munkanélküliség (4,9%) sohasem volt még olyan alacsony Brazíliában, mint most és a munkavállalók béreinek emelkedése is sokban hozzájárult az elnökasszony győzelméhez, mindezek ellenére azonban a helyzet korántsem rózsás.
A kampányvitákban főszerepet kapott Petrobras korrupciós botrányai, amelyek során a jelenlegi információk szerint súlyos milliók vándoroltak Dilma pártjának, a PT politikusainak zsebébe – minden bizonnyal a jövőben is törnek majd némi borsot az elnökasszony orra alá.
A szakértők és a józan ész is azt sugallják, hogy a jövőben egyre kevésbé nézik majd el a választók a kormány által a korrupciós ügyekben felvett „sajnáljuk, nem tudtunk róla” pozíciót. Amennyiben Rousseff meg kívánja őrizni politikai hitelességét, úgy mindenképpen eleget kell tennie választási ígéreteinek, amelyekben kötelezettséget vállalt a korrupció visszaszorítására.
Dilma számára a gazdaság is komoly kihívást jelent majd, hiszen a 2010-ben még 7,5%-os növekedést produkáló brazil óriás idén már csak alig fél százalékos expanziót mutat.
A kormány kritikusai a brazil ipar termelékenységi mutatóinak javítását, az infrastruktúra fejlesztését, és a külföldi befektetések élénkítését kérik számon a Rousseff-adminisztráción.
Annak ellenére, hogy az elnökjelölti vitákon Rousseff a 6,6%-os infláció leszorításában, valamint gyökeresen új gazdaságpolitika beindításában jelölte meg kormányprogramja kulcsfontosságú pontjait, a szakértők szkeptikusak.
A BCC Mundónak nyilatkozó Maragarida Gutierrez, a Río de Janeiro-i Szövetségi Egyetem közgazdasági tanszékének professzora szerint, kevés az esély arra, hogy az újraválasztott elnökasszony gazdaságpolitikáját alapjaiban gondolja újra.
A kérdés az, hogy Dilma Rousseff tegnapi győzelmét vajon korábbi kormányának sikereként, vagy pedig szavazóbázisának lassú elapadásaként, tehát a növekvő társadalmi kritikák jeleként értékeli-e majd.