Mit keres egy kubai kikötő a brazil választásokon

Mariel, a kubai kikötő főszerepet kapott a brazil választási kampány második fordulójában és ott a legforróbb témájává vált – a már-már kölcsönös szidalmazássá fejlődött vita. 

A mai második forduló előtt Dilma Rousseff kihívója még egy utolsót igyekezett nyomni az amúgy is meglehetősen elbizonytalanodott választókon, és elővette a Mariel kubai kikötő kérdését.

Az elnökválasztás október 5-i első fordulójában a jelenlegi munkáspárti elnök, Dilma Rousseff nyerte a voksok 41,59 százalékával, őt a jobbközép szociáldemokrata Aécio Neves követte 33,55 százalékkal. A szocialista Marina Silva 21,32 százalékot kapott, így ő már nem indulhat a voksolás második fordulójában. Aécio Neves egy jól ismert név a brazil politikában. Az 54 éves közgazdász kampánya során piacpárti reformokat, alacsonyabb inflációt és beruházások tömkelegét ígérte a brazil választóknak. 

Mariel, a kikötő, amely nemcsak Kuba, hanem a közép-amerikai térség egyik legnagyobb kapacitású és legkorszerűbb tengeri kikötője bekerült a brazil politkai vitákba. Dilma Rousseff kihívója azzal vádolta meg a jelenelgi kormányt, hogy ,,szórja a pénzt” mivel az építő cég az állami Banco Nacional de Desarrollo Económico y Social (BNDES) banktól kapott 25 évre kölcsönt, amikor a szokásos futamidő 12 év. Emellett a brazil befektető, az Odebrecht cég azt is elfogadta, hogy a köcsön garanciáit kubai pesóban kapja dollár és euró helyett. Jogos-e ennyire előnyben részesíteni egy ,,antidemokratikus kormányt” – tette fel Aécio Neves a tévé mellett kérdést a közösségi hálón keresztül. Azt, hogy ennek a kérdésnek gazdasági ésszerűsége nincs, egy ilyen kampányvitában mellékes. Brazília annak a projektnek a vezető befektetője, amely alapvetően megváltoztatja a tengeri kereskedelmi hajózás arányait – Kuba és Brazília javára – a térségben. A válasz persze már közgazdasági gondolkodást igényel. A garanciákat ugyanis éppen a bank adja a cégnek és nem Kuba, a BNDES pedig dollárban számol – mondta Rousseff. S az sem mellékes – így Dilma – hogy 456 ezer munkahely teremtődött ezzel az egy beruházással a braziloknak és méf Neves pártjának exvezetője is a terv mellett szavazott. a nemrég elhunyt Fernando Henrique Cardoso az ország érdekeit tartotta szem előtt – mondta Dilma Rousseff.

Rousseff politikájával  kapcsolatban viszont a befektetők egyáltalán nem elégedettek, mivel ez  figyelmen kívül hagyja a kisbefektetői érdekeket az állami irányítás alatt álló nagyvállalatokkal szemben. Emellett kormányzása alatt a strukturális reformok is elmaradtak.

Helyi elemzők és megfigyelők szerint a projekt fontos Brazília számára, ugyanakkor Neves ezen keresztül a belső szerkezeti problémákra igyekszik rámutatni – amely nagyobb visszhangra talál a választók között. 

(lásd még: gazdasági hírünk,,Mariel a kubai kikötő”)

Foto: gettyimages

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez