„A házi termesztőkhöz és a kannabisz-klubokhoz nem nyúlunk, azonban az marihuána állami termesztésének tervét még csírájában el fogjuk fojtani” – mondta a Reutersnek Lacalle.
A kender termesztését szabályozó törvényt még 2013-ban fogadta el kis többséggel a parlament, majd pedig José Mujica leköszönő államfő hagyta jóvá.
A szabályozás szerint az uruguayi állampolgárok maximum hat tő kendert termelhetnek saját felhasználásra, amelyekről 480 gramm füstölnivalót szüretelhetnek. A marihuána kedvelők továbbá baráti társulásokat is alapíthatnak, amely klubok akár 99 növényt is termeszthetnek.
Az egyszerű fogyasztók, miután feliratkoztak a kenderfogyasztók jegyzékébe, havi 40 gramm marihuánát vásárolhatnak a gyógyszertárakban.
A törvényt kritizáló fogyasztók szerint a szabályozás szerencsétlen megoldást kínál, mivel a fogyasztók jegyzékbe vétele állampolgári jogaikat sért, valamint a maximálisan termelhető növények száma sem jelent semmit, hiszen a szüretelt marihuána mennyisége nem a tövek számától függ.
Lacalle azt is elmondta, hogy amennyiben megválasztják, Uruguay nem fogadja be azokat a Guantánamóból érkező foglyokat, akik érkezéséről korábban még Mujica állapodott meg Barack Obama észak-amerikai elnökkel.