Minden ötödik latin eredetű amerikai nő hordozza azt a gént, amelyet nemrég a San Francisco-i California University kutatócsoportja határozott meg, és amelynek jelenléte a szervezetben lényegesen csökkenti a mellrák kockázatát. A single nucleotide polymorphism (SNP) névre keresztelt gén tehát fontos szerepet játszhat a mellrák gyógyításában.
Egyelőre azt feltételezik, hogy ennek a génnek a szerepe az, hogy befolyásolja a női szervezetben az ösztrogén receptorok termelését.
,,Ha sikerül megértenünk, hogy hogyan fejti ki a védőhatását, akkor sokkal eredményesebb terápiát nyújthatunk a mellrákos betegeknek” – nyilatkozta Marc Hurlbert, az Avon Foundation Breast Cancer intézet igazgatója, aki nem vett részt a kutatócsoport munkájában, de figyelemre méltónak tartja annak megállapításait.
A gén titkának megfejtésével világossá válik, mi az oka annak, hogy a latin nők tizede sem betegszik meg mellrákban az élete során, míg a nem latinok esetében ez az arány 13 százalék felett van.
Eddig azzal magyarázták a jelenséget, hogy a latin nők kevésbé használnak hormonkészítményeket a menopauza után, több gyermeket szülnek és korábban hozzák a világra első gyermeküket. Azt ugyanakkor már régebben is sejtették, hogy genetikai tényezők is közrejátszhatnak ebben. Már felfigyeltek a jelenségre az egészségügyi statisztikákban, de csak a közelmúltban kezdték kutatni az okát.
A single nucleotide polymorphism (SNP) 15 százalékkal gyakoribb az amerikai átlagnál a mexikói nőkben, 10 százalékkal a kolumbiaiakban és 5 százalékkal a Puerto Rico-iakban. Ugyanakkor a gyakorisága 1 százalék alatt van az európai fehér nőkben és 2 százalék körüli a kínai nők esetében. Azt feltételezik, hogy ott, ahol az indián származású latin-amerikai nők nagyobb számban élnek, ennek a génnek a gyakorisága 15-20 százalék között lesz. Ott viszont, ahol az európai nők vannak többségben, vagy az európai eredetű latinok, szinte nem is találkoztak ezzel a génnel.