1 – A név nem mindig kötelez
A “Che Guevara” név egyesek számára a szabadságért folytatott harc szimbóluma, mások számára egy önkényuralmi rendszer szinonimája. Amit azonban kevesen tudnak, az az, hogy a forradalmár egy sokkal prózaibb néven látta meg a napvilágot. A Che igazi neve ugyanis Ernesto Lynch volt, mivel családja félig ír származású volt. Guevara vagy Lynch felmenői egyébként még csak köszönő viszonyban sem álltak semmiféle forradalommal, ugyanis a hagyományos argentin burzsoázia tagjai voltak, sőt Che üknagypapáját, Patricio Julián Lynch y Roót egykoron Latin-Amerika leggazdagabb embereként tartották számon.
2 – Ernesto a malac
Kevéssé dicsőséges adat, hogy a fiatal Ernestót társai csak, mint a “Chanchót” azaz Malacot emlegették, tisztálkodási szokásai miatt. Egyes források megerősítik, hogy a későbbi gerilla gyakran dicsekedet “egyhetes” trikóival – egyszóval meglehetősen szűkmarkúan bánt a mosóporral. Mások azt is tudni vélik, hogy Guevara háta mögött sokan fintorogtak a forradalmárt körüllengő kellemetlen illat miatt.
3 – Ernesto az eminens
Guevara gyerekkorában igazi okostojásnak számított, hiszen még társai a bőrt rúgták, vagy lányok után rohangáltak, a későbbi gerillavezér legszívesebben sakkozott a meccsek szünetében pedig verseket olvasott társai számára. Kedvenc tantárgya a matematika és a fizika volt.
4- Kubai vagy nem?
Miközben Guevara neve elválaszthatatlanul összeforrott az Antillák gyöngyének forradalmával, Guevara valójában argentin állampolgárként született és argentinként is halt meg, mivel már jóval a végzetes bolíviai vállalkozása előtt lemondott kubai állampolgárságáról, amit egyébként egyes források szerint hivatalosan soha sem kapott meg.
Édesapja szerint fián már első látásra megmutatkozott, hogy ereiben lázadó ír felmenőinek vére csörgedezett.
5 – Dr. Che?
A Guevara-szakértők köreiben parázs vita folyt arról, hogy vajon a forradalmár befejezte-e orvosi tanulmányait. Úgy tűnik, hogy 1953-ban valóban lediplomázott így nem elhibázott, ha valaki csak per Dr. Guevaraként említi a szakállas harcost.
6 – Kiruccanás az USA-ba
1964-ben Guevara New Yorkba utazott, ahol az ENSZ előtt tartott emlékezetes beszédet, amelyben mélyen elítélte az USA szegregációs politikáját. “Azok akik saját gyerekeiket ölik és különböztetik meg a bőrük színe miatt, (…) hogyan tarthatják magukat a szabadság védelmezőinek” – szegezte a kérdést Washingtonnak a Sierra Maestra gerilláinak egykori vezére. Gyerekkori társai azonban keményvonalas rasszistaként emlékeznek Ernestóra, sőt néhány brit fajvédő szervezet mind a mai napig a náci jelképek mellett Guevarát ábrázoló pólókban vonul fel.
7 – Guevara, a családapa
Az gondolhatnánk, hogy a forradalmároknak nincsen idejük a családot alapítani. Azonban az ötgyermekes Che, mint minden jó latin, családkedvelő ember volt. Első lánya 1956-ban született Hilda Gadeától, később pedig Aleida March-tól további négy gyereke született, akiket Guevara szenvedélyesen szeretett.
8 – El a kezekkel!
Kivégzése után Guevara kezeit a bolíviai hadsereg egyik orvosa amputálta, és még a forradalmár holtestét ismeretlen helyre szállították, Che formalinban tartósított végtagjait Buenos Airesbe küldték azonosításra. A kezeket később elküldték Havannába.
9 – Az ironikus ikon
A Guevaráról Alberto Díaz Korda által készített fotó alapján tervezett kontrasztos Che-portré mára már ikonná vált. A dolog fő iróniája, hogy a forradalmár képével díszített pólók, plakátok, poszterek, tetoválások, sőt bikinik éppen a Guevara által mélyen megvetett fogyasztói társadalmat erősítik.
10 – Szent Ernesto
Guevara mind a mai napig nemzeti hősnek számít Kubában, képmása a kubai hárompezóst díszíti, Argentínában és Latin-Amerika-szerte iskolákat neveztek el róla, sőt néhány bolíviai földműves saját kezdeményezésre szentté is avatta Guevarát, akit ennek megfelelően tisztelnek és akihez rendszeresen imádkoznak a helyiek segítséget kérve. Természetesen a katolikus egyház ellenzi a gyakorlatot és nem tervezi az egykori felkelő szenté avatását.