Kímélje a szívét, vegyen példát az amazonasi törzsekről

A vadászó és gyűjtögető amazóniai indián törzsek életmódjának vizsgálata választ adhat arra a kérdésre, hogy modern életmódunk miként befolyásolja keringési rendszerünk és főként szívünk egészségét.

 

 

 

 

Egy észak-amerikai kutatócsoport vizsgálatai rámutattak, hogy az ősi életformát követő törzsek tagjainak vérnyomása életkoruk előrehaladtával alig növekszik és az is kiderült, hogy e népek körében gyakorlatilag ismeretlen tünet az érelmeszesedés.

A kutatók Bolívia amazonasi régiójában, a tsimane nép 2300 tagját vizsgálták, akik étrendje jórészt rizsen, kukoricán, jukkán, gyümölcsön, halon és vadhúson alapul.

A tanulmány rámutatott, hogy a tsimane felnőttek alig 3%-a szenved magas vérnyomásban, szemben például az Egyesült Államok nagykorú lakosságának 35%-ával.

„A tsimanék tanulmányozása elsősorban azért fontos, mert életmódjuk sokban hasonlít őseink létformájához: aktív, sok testmozgással járó életet élnek, közösségeik magas termékenységi mutatókkal rendelkeznek és nem utolsósorban étrendjük a gyűjtögető és vadászó elődeinkével szinte megegyező. A krónikus keringési betegségek tanulmányozása az ilyen közösségekben rendkívül tanulságos eredményekkel szolgálhat.” – mondta Michael Gurvan, a Kaliforniai Santa-Barbara egyetem professzora.

Egy második kutatás során a szakértők arra mutattak rá, hogy az érelmeszesedés az alacsony zsírtartalmú húsokat és rengeteg gyümölcsöt fogyasztó kvázi ősközösségek tagjait csak kis százalékban sújtja.

A vizsgálatok bebizonyítani latszanak azt az elméletet, amely szerint a fejlett társadalmakban évente több millió ember haláláért felelős szív és érrendszeri betegségek jórészt afféle civilizációs ártalomnak tekinthetők, ezen megbetegedések kialakulásáért pedig elsősorban a helytelen étkezés és a kevés mozgás felelős.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez