A World Wide Fund által készített Földi élővilág index most közzétett adatai szerint dramatikusan lecsökkent az állatfajok száma és ez a ma is zajló folyamat gazdasági számokkal kifejezve milliárdokat jelent a világgazdaságnak is. Szerintük az emberiség másfél földet igényelne ahhoz, hogy a mostani fogyasztási ütemet továbbra is fenntartsa. Az idei évet az egyik legsötétebbnek nevezte a jelentés a fajok pusztulásának szempontjából.
A számokból az olvasható ki, hogy 1970 és 2010 között a létező fajok 52 százaléka eltűnt, míg a korábbi hasonló időszak 30 százalékos – már akkor is magasnak ítélt – kihalási mutatót jelzett. ,,Megesszük a természetes tartalékainkat és ezzel egyre nehezebb a jövő nemzedékeinek a fennmaradása – irják a riport készítői.
A legrosszabb a vizek élővilágának a helyzete: a friss természetes vizekben élő állatok 76 százaléka tűnt el az emúlt negyven év alatt. A szárazföldi élőlények esetében a helyzet kissé jobb, de az is tragikus: 39 százalékuk kihalt. Az összesállatfaj közül a legrosszabb a helyzete a trópusokon élő vizi és szárazföldi állatoknak: 63 százalékuk eltünt vagy nagyon veszélyeztetett. A legdrámaibb a helyzet Közép- és Dél-Amerikában, ahol a csökkenés 83 százalékos. Ennek a vadon élő állatok ellen elkövetett tiltot vadászatok és hasonló bűntettek is az okai.
Ha gazdasági szempontból megvizsgáljuk a halak pusztulását a világtengerekben, akkor az 2050-re 428 milliárd dolláros veszteséget jelent. S az sem elhanyagolható, hogy 660 millió ember él világszerte a halászatból és a halak adják a világban felhasznált proteinmennyiság 15 százalékát.