De mit is vállaltak a latin-amerikai vezetők a klímacsúcson?
Chile azt ígérte, hogy 2025-re az rszág energiaszükségletéek 45 százaléka a megújuló energiaforrásokra fog támaszkodni: ebből idén újabb 1000 MegaWatt energia lép be az energiaellátási hálózatba. Chile tehát mindent megtesz, hogy munkára fogaja a napot, a szelet és a vizet. Ezen túl – mint Michelle Bachelet elmondta, 100 000 hektár elhanyagolt és szennyezett földterület nyernek vissza erdők és temőterüeltek számára mintegy 250 millió dollár befektetése árán. Ezzel 200 milli tonna CO2 kibocsátást szüntetnek meg – mondta.
Costa Rica 100 százalékkal növeli 2016-ra a jelenlegi tiszta forrásból származó energiatermelését. Costa Roca 2021-re megszüntet minden szénmonoxiddal szennyező forrást – vagyis carbon-neutral lesz: új fogalom a szén felhasználásakor keletkezett szennyezések megszüntetésére. Az roszág két irányban fejlődik: egyrészt igyekeznek elektroautók számára fogadóképes tölthálózatot kiépíteni országszerte és másrészt a felhasznált eergia 90 százalékát szeretnék megújuló energiforrásokból fedezni.
Mexikó azzal büszkélkedett, hgy idén útjára indította a Megújuló energiaforrások felhasználásának különleges programját, amely 2018-ra biztosítja, hogy az ország felhazsnált energiaszükséglete 34,8 százalékban ezekből a forrásokból származzon.
Bolívia nem ígért nagyokat, hanem általános fejlesztési irányokról bezsélt. Evo Morales a légkörbe kerülő kártékony gázok redukálásáról beszélt, hogy a klímaváltozás kétségtelen tényéhez természetes módon lehessen alkalmazkodni és ezzel biztosítani a gazdasági fejlődést és az élelmiszertermelést.
Brazília az év végére ígérte, hogy kidolgozza az Alkalmazkodási tervet és szeretne 2020-ra 36-39 százalékban áttérni a megújuló energiaforrások használatára. ilma Rousseff arra is kitért, hogy meg kell akadályozni, hogy a legszegéynebb országok fizesség továbbra is a klímaválzotás okozta számlákat, náluk történjenek a legnagyobb természeti katasztrófák, amelyket éppen a klímaváltozás provokál ki.
Ecuador bejelentette, hogy az ország nyolc vizierőművet épít és ezek 2017-ben kezdik meg az áramtermelést. Az ország tervei szerint a károsanyag kibocsátás 39 százalékkal csökken az alternatív források felhasználásával. Ezen túl Ecuadors 500 ezer hektár erdőt fog megújítani 2017-ig.
Guatemala ígéretet tett 1,2 millió hektárnyi erdő telepítésére és a károsanyag kibocsátás 17 millió tonnával való csökkentésére 2016 és 2020 között. Ezen ívül ígéretet tettek arra, hogy messzemenőkig tiszteletben tartják az ország területén élő indián törzsekkel kötött megállapodásokat területeik és természeti kincseik védelmére.