Régészeti különlegességeket leplezett le a szél Bolíviában

Chuquisaca körzet Padilla városában az erős hegyvidéki szelek a kainozoikum kor hajnaláról származó rendkívül értékes régészeti leleteket poroltak le. A maradványok igazi régészeti kincsekenek számítanak, azonban az UNESCO nem hajlandó a Világörökség részévé nyilvánítani a térséget. A csontokat most amatőr régészek mentik, ahogy tudják.

A felbecsülhetetlen értéket képviselő fosszilis csontok, ez idáig az időjárás viszontagságainak kitéve szó szerint parlagon hevertek, amíg egy egyetemi diákokból verbuválódott amatőr paleontológus csoport saját szakállára ásatásokba kezdett a térségben.

A történet igazi hőse azonban egy helyi általános iskola informatika tanára, Juan Carlos Espada, aki szabadidejében elkezdte összegyűjteni a szétszóródott csontokat, majd pedig darabonként egymáshoz ragasztgatta a maradványokat. Espada tanár úr tette mindezt a nélkül, hogy a leghalványabb fogalma lett volna a paleontológiáról, sőt végül a helyi turisztikai hivatal segítségével még egy kisebb magánmúzeumot is nyitott a hatalmas masztodon csontok számára.

A leletek egy része továbbra is parlagon hever, és félő, hogy a nagy értékű maradványoknak lassan lába kél, mivel a csontokkal gyerekek játszanak, illetve a helyi lakosság azok áruba bocsájtásával próbál némi többletbevételre szert tenni.

Padilla környékén egyébként 70 lelőhelyet azonosítottak a régészek, akik Dél-Amerika legnagyobb ősállat temetőjeként tartják nyilván a zónát.

Nemzetközi kutatók egy csoportja már korábban kérvényezte az UNESCO-tól, hogy a lelőhelyet az Világörökség részének nyilvánítsa, azonban a kérést ez idáig a szervezet konzekvensen elutasította.

A masztodon maradványok sorsa most a helyi politikusok kezében van, akik lassan felismerik, hogy milyen értékeket rejt Chuquisaca hegyekkel és völgyekkel szabdalt vidéke és talán meg tudják majd őrizni azokat az utókor számára.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez