A jogszabály értelmében az Egyesült Államokban tartózkodó illegális bevándorlók egy része, amennyiben szolgálatot vállal az USA fegyveres erőinek kötelékében, gyorsított eljárással kaphat észak-amerikai állampolgárságot.
A projekt korántsem új keletű, hiszen a MAVNI ( Military Accessions Vital to National Interest) program keretében az USA különböző haderőnemei ez idáig is felvettek kötelékükbe olyan külföldi állampolgárokat, akik valamilyen különlegesnek nyelvet, például az arabot, perzsát, vagy éppen koreait beszélték anyanyelvi szinten, esetleg magas szintű orvosi ismeretekkel rendelkeztek. Érdekesség, hogy a MAVNI programban “különlegesként” említett idegen nyelvek listáján egyébként a magyar szerepel.
A MAVNI-t most első ízben terjesztik ki olyan bevándorlókra, akik szüleikkel még 16 éves koruk betöltése előtt érkeztek az USA-ba, tehát az Obama adminisztráció DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), azaz a gyerekek számára fenntartott, késleltetett eljárást alkalmazó idegenrendészeti memorandum hatálya alá tartoznak.
A programban résztvevő fiatal bevándorlók katonai szolgálataikért cserébe rögtön észak-amerikai állampolgárságok kapnak, átugorva a zöldkártyának is nevezett letelepedési- és munkavállalási engedélyt. A MAVNI-ban részt vevő bevándorlók gyakran még az alapkiképzés elvégzése alatt megkapják az állampolgárságot, az idegenrendészeti eljárás számukra ingyenes, cserébe azonban legalább négy éves szolgálatot kell vállalniuk az USA fegyveres erejének kötelékében. A jelentkezők számára az is előírás, hogy rendelkezzenek érettségivel, illetve legalább 50%-osra teljesítsék az USA hadseregének felvételi tesztjét.
Azt gondolhatnánk, hogy az iraki és az afganisztáni háború keserű tapasztalati nyomán az USA fegyveres ereje önkéntes jelentkezők híján kénytelen új emberanyag után nézni, azonban a hivatalos statisztikák szerint a 2013-as toborzási év 100-104%-os eredménnyel zárult, sőt, a toborzóirodák szerint legalább négyszeres a túljelentkezés a fegyveres szolgálatot teljesíteni kívánók körében.
A Military Times szerint a MAVNI kiterjesztésével Washington komoly lépést tett az illegális bevándorlók státuszának rendezésének irányába, azonban azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy még az USA-ban a becsélések szerint 1,2-2,1 millió fiatal illegális bevándorló él, addig a program keretében évente csak 1500 fő kezdeményezheti státuszának legalizálását.
Tény, hogy a MAVNi módosításával az USA-ban igen népes, mintegy 11 milliós illegális bevándorló közösség kétharmadát adó latinok egy szűk csoportja előtt valóban megnyílhat az út az amerikai állampolgárság felé.
A US Army statisztikái szerint a hadsereg kötelékében szolgáló latin-amerikai származású tisztek 6, míg a sorállományú katonák aránya 12% körül alakult, nemi megoszlás szerint pedig áltagosan 1%-kal több hispánó hölgy szerződik fegyveres szolgálatra mint férfi.