Míg a bányát üzemeltető Buenavista del Cobre – a Grupo México leányvállalatának – képviselői kategorikusan visszautasítják a vádakat, a sonorai szövetségi kormány katasztrófavédelmi igazgatója, Carlos Arias arra hívta fel a sajtó figyelmét, hogy a cég továbbra is nehézfémeket juttat a folyóba.
Az augusztusban a Bacanuchiba és a Sonorába került 40 000 köbméter mérgező anyag a környezetvédő szervezetek szerint az ország legsúlyosabb, a bányászathoz köthető ökológiai katasztrófáját okozta. A szennyezés ugyanis jelenleg hét települést érint, és mintegy 20 000 embert hagyott ivóvíz nélkül, nem beszélve a folyók érzékyen ököszisztémájának totális kipusztításáról.
Arias azt is elmondta, hogy bár a Grupo México ugyan létrehozott egy csekély, 150 000 ezer dolláros alapot környezeti károk mérséklésére, továbbra sem hajlandó együttműködni a hatóságokkal a folyók valós szennyezettségének kivizsgálásában, illetve folytatja a mérgező nehézféme és kénszulfát kibocsájtását.
A tisztviselő szerint helyi kormányzati szervek további jogi lépéseket terveznek és azt sem zárják ki, hogy a bánya végleges bezárását kérvényezzék a környezetvédelmi hatóságoktól, amelyek egyébként ez idáig 3,3 millió dollárra bírságolták a vállalatot.
Az ügyészség most az vizsgálja, hogy vajon a mérgező nehézfémek – amint az a cég állítja – a heves esőzések, vagy pedig a Grupo México szakvéleményével ellentétben a salakanyagok tárolóinak szabálytalan építése miatt kerültek a folyókba.