A hivatalos állami ünnepség egyetlen felszólalója Michaelle Bachelet államfő lesz, aki éppen onnan intézi majd beszédét az országhoz, ahonnan a véres napon Salvador Allende beszélt a chileiekhez, miközben akkor már megkezdődött az elnöki palota, a Moneda bombázása. Az ünnepélyes megemlékezésre mintegy 500 személyt hívtak meg az elnöki palotába. Jelen lesz három exállamfő, Eduardo Frei (1994-2000), Ricardo Lagos (2000-2006) és Sebastián Piñera (2010-2014), miközben az első demokratikus elnök, Patricio Aylwin (1990-94) betegségre hivatkozva lemondta a részvételt.
Az Allende kormány bukásáról való megemlékezés immár évek óta a chilei anarchisták fő megnyilvánulási időszakává vált, amikor is kifejezik ellenérzéseiket az éppen hatalmon lévő chilei kormány ellen. Ezek kapucnis rendbontások okozta feszültségek most kiegészültek a merényletekkel, amelyek közül a legsajnálatosabb és legveszélyesebb a két napja a chilei metróban végrehajtott merénylet volt.
Szeptember 11-e emléke politikai tekintetben ellentmondásokkal terhes, hiszen a demokratikus Chile több politikai pártja nyujtott akkor támogatást a Pinochet-rezsimnek. Még arra is történt nemrég kísérlet, hogy a rezsim elnevezést rendszerre változtassák, amely nagy felháborodást váltott ki az országban.
A mostani feszült helyzetben Iván Moreira, a Független Demokratikus Szövetség szenátora egyenesen ,,katonai megmozdulásnak” nevezte a Pinochet-puccsot és országos megbékélést indítványozott erre a napra. Moreira azzal vádolta meg a chilei jobboldalt, hogy hagyja magát a baloldali erőktől sarokba szorítani a szeptember 11-i események miatt.
Idén először a fegyveres erők nyugalomba vonult csoportjai fizetett hirdetést tettek közzé a chilei La Tercera napilapban, amelyben bírálták a Pinochet-rezsim tagjai ellen indított büntetőeljárásokat és az emberi jogok megsértése miatt indított pereket.