A világ úgy tudja, hogy a futball angol eredetű: a brit Football Association (FA) alkotta eg először 1863-ban ennek a labdajátéknak a szabályait és ezzel vonut be a köztudatba a foci. De miközben senki sem kételkedett abban, hogy a modern foci éppen Angliában született meg, azt azonban senki sem állítja egyértelműen, hogy éppen a britek voltak az elsők, akik a lábukkal továbbították egymásnak a labdát.
A guaraní teóriát a foci eredetetéről az argentínai Mar del Plata független filmfesztiválon mutatták be és nagy tetszést aratott. A filmet a paraguayi kulturális kormányzat készíttette, hogy fordulatot adjon a foci eredetéről eddig – tévesen – elterjedt nézeteknek. A filmben ugyanis igen meggyőző módon tárják a nézők elé, hogy a focit először a guaraní indiánok játszották.
A rövidfilm célja, hogy elterjessze a világon azt a paraguayi elméletet, amely szerint a guaraní harcosok a XV. században – két törzsi csata között – fociztak. A focihoz hasonló indián labdajáték már létezett korábban is, például a csipőjükkel továbbították a labdát és a cél egy függőlegesen elhelyezett kosárlabda kosár (háló nélkül) keretén átbelövés volt. A guaraník játéka azonban abban különbözött minden korábbi fociszerű labdajátéktól, hogy ők használták először kizárólag a lábukat a labda továbbítására.
A teória alapja Bartomeu Meliá spanyol szerzetes írása, akinek az 1639-ben összeállított guaraní szótárában már szerepel a lábbal való labdázás, vagyis a football. Ez azt jelenti, hogy már az angolok előtt 200 évvel játszották a manga ñembosarái (guaraní) az indiánok a San Ignacio Guazú jezsuita misszió területén Paraguayban.
A játékot két csapat játszotta egy kaucsukból készült gumigömbbel (labdával). ,,A cél az volt, hogy a labda soha nem állljon meg, mindig pattogjon – mondja Margarita Miró történész. ,,A játékot a férfiak játszottak vasárnaponként a mise után és már akkor is fogadtak a nézők arra, hogy melyik csapat fog győzni” – mondja.
Az egykori manga ñembosarái és a mai futball között az volt a különbség, hogy még nem volt kapu és a meccsen az a csapat veszített, amely először elfáradt. Ennek az elméletnek az alapján San Ignacio Guazú település lakói meg vannak győződve arról, hogy a világnak végre el kell ismernie: a focii a guaraník találták ki.
Úgy vélik, az angoloknak azután jutott eszükbe a foci, hogy látták a guaraníkat játszani. S erről nem csak a fent említett szótárban esik szó, hanem az 1771-ben publikált ,,las Missiones del Paraguay” című könyvben is. Ott José Cardiel írja le nagy részletességgel a manga ñembosarái játékot és ezt több olyan levélben is megemlíti, amelyet a jezsuita előljáróknak küldött.
A dokumentumfilm felsorakoztat még olyan festményeket is – például a jezsuita misszió egyik tagjának képeit – amely a focizó guaraníkat ábrázolja. Tehát joggal újra feltehető a kérdés: ki találta ki a futballt?