Az afrikai rabszolga és portugál telepes felmenőkkel rendelkező Silva, Río Branco határ menti városában született egy kaucsuk ültetvényen dolgozó, mélyszegénységben tengődő család 10 gyermekének egyikeként.
Silva 14 évesen vesztette el édesanyját, két testvérét a kanyaró és a málária vitte el igen fiatalon, őt pedig hepatitisz fertőzte meg, amibe majdnem belehalt. A mostani elnökjelölt 16 évesen tanult meg írni és olvasni egy kolostorban, később pedig háztartási alkalmazottként vállalt munkát Río Brancóban.
A hölgy megházasodott, majd két gyermek édesanyjaként beiratkozott az egyetemre, ahol történelem szakon szerzett diplomát. Rövid házasság után elvált és ismét megházasodott, amely frigyből további két gyereke született.
A nyolcvanas években Marina Silva már szakszervezeti vezetőként és természetvédőként erősíti az 1988-ban meggyilkolt Chico Mendes nevével fémjelzett, Acre szövetségi állam dolgozóit tömörítő érdekvédelmi szervezetet.
Később Silvát a PT, azaz Partido dos Trabalhadores színeiben 1990-ben szenátorrá választják, majd amikor 2003-ban Luiz Inácio Lula da Silva megnyeri a választásokat, az akkor alig 36 éves hölgyet kéri fel a környezetvédelmi minisztérium vezetésére.
Marina Silva pontosan tudja, hogy milyen ügyért és miért száll síkra, ugyanis a fiatalkorában elszenvedett májgyulladás és mérgezések árnya mind a mai napig kísért életében. Silva 20 éves kora előtt kétszer kapott hepatitiszt és súlyos nehézfém mérgezéssel is kezelték, mivel sok ezer helybélihez hasonlóan az Acre folyóból származó szennyezett halakat fogyasztott.
Ma Silva, ha teheti nem eszik húst, nem fogyaszt alkoholt vagy szénsavas üdítőitalokat, mint ahogy parfümöt és sminket sem használ, ezek az élelmiszerek és kozmetikumok ugyanis komoly allergiás rohamokat és légzési nehézségeket okoznak a brazil politikus asszonynak.
A közönség előtt a hölgy smink nélkül jelenik meg, fekete haját kontyba fogva hordja és kerüli a feltűnő ruhákat, általában egyszerűen öltözködik és megjelenéséhez híven karizmatikus, ám őszinte hangvételű beszédeket tart, amelyekkel könnyen teremet kapcsolatot hallgatóságával.
Silva immár második alkalommal indul az elnöki székért, 2010-ben a zöld párt jelöltjeként a szavazatok 19%-át szerezte meg, miután a génmanipulált vetőmagok és a természetvédelmi területeken tervezett infrastruktúra beruházások ellen demonstrálva lemondott miniszteri posztjáról.
A környezetvédelmi tárca élén betöltött években Brazília sikeresen vette fel a harcot az erdőirtások ellen, az állam rekordmennyiségű területet vont védelem alá és több száz elkövető került öko-bűntettek miatt a rács mögé.
Míg Brazílián végigsöprő 2013-as tüntetéssorozat a jelenlegi elnök, Dilma Rousseff népszerűségi mutatói folyamatosan zuhantak, Silva egyre jobb kilátásokkal tekinthetett a 2014-es választások elé.
Mivel Silva által Red Sustentabilidad néven gründolt politikai formáció alacsony támogatottsága miatt nem indulhatott a választásokon, így a hölgy végül a múlt héten balesetet szenvedett Campos szocialista pártjához csatlakozott.
Az elemzők szerint Silvának nem lesz könnyű dolga, hiszen még saját pártján belül is erős széthúzás mutatkozik a baloldali eszmékre fogékony szavazók és az agrobizniszhez erős szálakkal kötődő pártvezetés között, és a PSB korábbi korrupciós botrányai sem viszik majd előre Silva ügyét.
A szigorúan protestáns Silva malmára hajthatja a vizet, hogy felekezete jelenleg a legdinamikusabban növekvő vallási irányzat Brazíliában, azonban a konzervatív katolikusok talán éppen protestáns mivolta miatt fordulhatnak el a jelölttől. Silvának az is komoly gondokat okozhat, hogy mély vallásossága miatt nem támogatja az olyan újító irányvonalakat, amelyek a drogok, az abortusz és a melegházasság legalizációjával kacérkodnak, annak ellenére, hogy ezen kérdések komolyan befolyásolják az egyre szélesebb brazil középosztály preferenciáit az urnáknál.
A közvélemény-kutatások szerint korai volna még egyik vagy másik jelölt győzelmét jósolni, az azonban beszédes adat, hogy még az első körben a választók 21%-a adná le voksát Silvára, addig egy esetleges második körös Dilma-Silva párbajra a jelenlegi államfő 15 pontos elsőbbsége semmivé foszlana: a második fordulót ugyanis papíron Silva nyerné 4%-os előnnyel.
Persze a figyelembe véve a statisztikai hibahatárokat, a fenti eredmény a gyakorlatban döntetlennek értékelhető, a brazil politológusok azonban egyetértenek abban, hogy Silva reális alternatívát jelenthet a elnökválasztás második fordulójában. Az biztos, hogy Silva egy percig sem rejti véka alá azon szándékát, hogy a latin-amerikai óriás első szegény és afrobrazil származású elnökasszonyaként vonuljon be a történelembe.