Először kapta latin-amerikai tudós a “matematikai Nobel-díjat”

 

Bár hivatalosan a Fields-érem elnevezésre keresztelték a díjat, sokan mégis a legmagasabb tudományos kitüntetéssel egyenértékűnek tartják az idén Artur Ávilának, a Rio de Janeiro-i egyetem alkalmazott matematika tanszékén végzett doktornak ítélt kitüntetést – írja a BBC Mundo.

A 35 éves kutató az első olyan matematikus, aki Európán és az USA-n kívül végezte tanulmányait és érdemesnek találtatott a Fields-éremre. Ávila a természeti és társadalmi jelenségek vizsgáltában alkalmazott dinamikus matematikai rendszerek terén elért kimagasló tudományos eredményeinek elismeréseként kapta a díjat. Ez idáig a fiatal kutató a legrangosabb tudományos kitüntetéssel díjazott brazil tudós, akiről Dilma Rousseff államfő, mint a nemzet büszkeségéről írt Twitter fiókján.

Ávila fiatal korában nem sok érdeklődést mutatott a matematika iránt, leginkább az irodalom és a futball kötötte le, azonban később az már általános iskolában megmutatkozott tehetsége az egzakt tudományok terén.

Az alig felsőtagozatos Ávilát egyébként egyszer még az iskolából is eltanácsolták, mivel nem volt hajlandó hittanból vizsgát tenni.

1992-ben matematika tanára, Luiz Fabiano Pinheiro bíztatására nevezett be az első matematika versenyekre, majd alig két évvel később már aranyérmet nyert a torontói Nemzetközi Matematika Olimpián.

Arturo Ávila mellett idén egy fiatal iráni hölgyet, Maryam Mirzakhanit is kitüntették a Fields-éremmel, aki a tudományos díj történetének első hölgyeként kapta meg az érmet.

A fent említett két díjazottal együtt a Princeton Egyetem professzora, Manjul Bhargava, és a Warwick-i Egyetem matematikusa, Martin Hairer is részesülhetett a magas rangú elismerésben.

A díj egyébként egy közel 5000 dollár értékű aranyérem, amelyet 14 000 dolláros pénzjutalom is kísér.

Az évente négy, negyvene évesnél fiatalabb matematikusnak odaítélt Fields-érmet gyakorta nevezik „matematikai Nobel-díjnak”, a hasonlat azonban nem igazán pontos, már csak a szigorú korhatár miatt sem. A norvég kormány az általa alapított Abel-díjnak szánja, annak első, 2003-as kiosztása óta, a „matematikai Nobel-díj” szerepét.

A Fields-érmet az addigi életműért ítélik oda, nem egy konkrét eredményért, bár abban teljes konszenzus alakult ki, hogy egyes önálló tételeket is elismerhetnek vele.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez