Már az ecuadoriak is saját borukat ihatják

 

A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) honlapjának statisztikai adatai között még mindig az szerepel, hogy Ecuadornak nincsenek szőlőterületei, illetve az országban nem készül bor. 

 

Eközben a már több mint negyedszázada  elkezdett első szőlőtermesztési kísérletek eredményeként jó másfél évtizede üzemi keretek között folyik a borászkodás. A Chaupi Estancia pincészet alapjait a kilencvenes évek első felében egy amerikai üzletember teremtette meg, amikor harminc ezer dollárért négy hektárnyi területet vásárolt a fővárostól észak-keletre, a Yaruquí völgyében (Provincia Pichincha) 2.400 méteres magasságon, és azon Palomino szőlőt ültetett.

Chaupi Estancia pincészet

Később több más fajtával is kísérletezett és közben kezdetleges módszerekkel

megpróbálkozott a borkészítéssel is, de nem kevés időbe és további költséges beruházásokba telt, amíg megfelelő berendezésekkel kereskedelmi forgalomba hozható borokat palackozhatott. Ezekből először 2003-ban készült kétezer üveg Palomino és Palomino Fino, amelyek továbbra is a pincészet fő termékének számítanak. Nem sokkal később következett a Meritage Alyce (Cabernet Sauvignon, Merlot) vörös házasítás, amely szintén részét képezi a jelenlegi kínálatnak, noha ma már több szőlőfajtát használnak fel hozzá. Az aktuális prémium választékban szerepel még az Alyce Grand Reserva (Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Barbera, San Giovese, Pinot Noir, Pinot Meunier, Mourvedre, Syrah, Muscat Hamburg, Ruby Cabernet, Alicante/Cao Ganzin Red), valamint egy Pinot Noir és egy Chardonnay-Viognier. Az érlelésükhöz egyaránt használnak francia és amerikai tölgyfahordókat. Borászuk Cristofer Gamboa, akinek a munkáját tanácsadóként a chilei Hector Olivares segíti. Az éves termelés összmennyisége nagyjából 5 ezer üveget tesz ki. Ezekhez elsősorban szaküzletekben és jobb éttermekben lehet elsősorban hozzájutni, valamint kóstolhatók és megvásárolhatók a helyszínen is, ugyanis a pincészet megfelelő felkészültséggel várja a turistákat, akik között az utóbbi időben egyre több a külföldi. (A quitói Galería Ecuador Gourmet polcain a Chaupi Estancia borainak ára 20-30 USD közötti.)

EcuadorDosHemVinosA Dos Hemisferios pincészet (fent) múltja sem sok évtizedes, működése az első csemegeszőlő oltványok telepítésével az ezredfordulót megelőző évben vette kezdetét a tengerparthoz közeli San Miguel de Morro (Provincia Guayas) mellett, összesen 360 hektáros területen. A bíztató eredmények alapján néhány év múlva már borszőlőt is ültettek, amelynek 2006-os terméséből két évvel később az argentin Abel Furlan borász közreműködésével elkészült és ezerkétszáz üveggel piacra került a vörös Paradoja (Cabernet Sauvignon, Malbec), amely azóta is az ecuadori minőségi bor megtestesítője.(Legutóbbi évjárta a 2011-es.) Ezen kívül még az alábbi boraik vannak forgalomban : Bruma (Cabernet Sauvignon, Merlot), Del Morro (Cabernet Sauvignon), Travesia (Cabernet Sauvignon), Enigma (Chardonnay) – ezeknek több évjárata is, továbbá a legújabb, a Cautivo (Malbec). Valamennyi francia tölgyfahordóban érlelődött 6-12 hónapig.

EcuadorVino1Néhány éve a borok előállítására még csak alig 10 hektáron művelték a négy szőlőfajtát, amelyek alanyai argentin és brazil eredetűek. (Az új telepítések révén mielőbb 30 hektárra kívánják növelni a borszőlő termőterületét.) A hektáronkénti 4 ezer tőkéről 8 tonnányi termést szüretelnek évente kétszer, aminek az is a különlegessége, hogy a szőlő tulajdonságai eltérnek egymástól attól függően, hogy a nedves nyári vagy a száraz téli időszakban értek be. Egy adott évjárat esetében a két termésből készült borokat mindig házasítják, aminek eredményeként összesen 50 ezer üveget töltenek meg. A borokat az ország három nagyvárosának szaküzletei mellett a két szupermarketlánc is forgalmazza, többnyire 15-35 USD közötti árakon. A kedvező hazai eladási eredmények mellett már nemzetközi borversenyeken is értek el sikereket : az Enigma 2008-as évjárata az egy évvel később megrendezett argentínai Vinandino, majd a rákövetkező évben a szintén argentínai Vinus aranyérmét kapta meg, ahogyan az utóbbin a 2007-es Paradoja is.

Az előbb említett két pincészeten kívül továbbiak is (Bodegas Echeverría – Provincia El Oro, Hacienda Uyama – Provincia Carchi) készítenek borokat, igaz sokkal gyengébb minőségben és nemcsak szőlőből, hanem gyümölcsből is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez