Az augusztus végéig látható kiállításon az olajképek mellett rövid leírások is olvashatók azok háttértörténetéről. Az Őserdő című alkotás például annak állít emléket, miként lelt otthonra az emigrációba kényszerült Károlyi László a távoli őserdőben. Az Utazás az Újvilágba című mű Károlyi Latin-Amerikába érkezését idézi fel.
Károlyi László az MTI-nek elmondta, hogy emigrációja során, Peruban töltött évei alatt ismerte meg Melissa Larranaga festőművész családját.
Felidézte, hogy 1944-ben hagyta el Magyarországot az anyjával együtt, aki pár hónap múlva visszatért az országba. Tizenhárom évesen egyedül szökött át a Szudéta-vidékre, majd Bajorországba, onnan Svájcba, míg végül Dél-Amerikába kötött ki.
Először Argentínában, majd Chilében élt, az 1950-es évek elején Peruban telepedett le, ahol később kávéültetvényei is lettek. Limában, a fővárosban 25 évig élt, ezalatt ismerkedett meg a Larranaga családdal, akikkel olyan szoros barátságot kötött, hogy az 1976-ban született Melissának ő lett a keresztapja. Ő ekkor már Londonban dolgozott a harmadik világ szakértőjeként – tette hozzá.
Károlyi László elmondta: Londonból minden évben négy-öt alkalommal ellátogatott Dél-Amerikába, és a kis Melissának sokat mesélt az őserdőről, vadászatairól, illetve arról, hogy kalandvágyból végigcsónakázta az Amazonas vidékét. Felidézte azt is, miként lett kávéültetvényes miután az állam, a terület fellendülésében bízva, kedvező kölcsönökkel támogatta ültetvények létrehozását.
“Nagyon jól ment egy ideig, de nagyon messze volt a fővárostól, és amikor a kávé világpiaci értéke csökkent, nem tudtam már gazdaságosan fenntartani az ültetvényt, és el kellett hagyni az új otthonomat” – fogalmazott.
A rendszerváltás után, 1995-ben tért vissza Magyarországra. Jelenleg a fóti kastélyban él feleségével, Károlyi Erzsébettel.
Károlyi László azt is elmondta, hogy húsz év küzdelem után kapják vissza azokat az elkobzott családi értékeket, köztük festményeket és bútorokat, amelyeket apja, Károlyi István 1945 és 1949 között magyar múzeumokban helyezett letétbe. A gyűjteményben neves magyar festők, köztük Munkácsy Mihály, Barabás Miklós művei is megtalálhatók.
Az értékek egy része a fóti, a többi a Füzérradványi kastélyba kerül; a 86 éves Károlyi László azzal a feltétellel bízta az értékeket a gyűjteményt gondozó alapítványra, hogy azok halála után is a helyükön maradnak, megőrzik őket és látogathatóvá teszik a nagyközönség számára is.
Perui festőművész állít ki a Fóti kastélyban
Melissa Larranaga perui festőművész olajfestményeiből nyílt kiállítás Volt egyszer címmel szombaton a Fóti kastélyban; a tárlat képei a klasszicista épület tulajdonosának, Károlyi Lászlónak kalandos életét örökítik meg.
(Visited 1 times, 1 visits today)