Obama: a gyerekeknek vissza kell térniük hazájukba

A közép-amerikai államfőknek Barack Obama azt ígérte Washingtonban, hogy ha a kongresszus megszavazza a szükséges 3,700 millió dollárt, felgyorsítják az illegálisan érkezett gyerekek helyzetének a rendezését.

Kollégiumi elhelyezést ígért és ügyvédeket, akik gyorsított menetben vizsgálják meg a bevándorlási kérelmeket. Eközben Washington képviselője Guatemalában a helyszínen ellenőrzi a már hazaküldött gyerekek érkezését: naponta több százan érkeznek vissza, függetlenül attól, hogy várja-e őket otthon valaki vagy sem.

Barack Obama, aki a Fehér Házban fogadta az érintett államok államfőit, kérte a segítségüket a dokumentumok nélkül illegálisan az Egyesült Államokba jutatott gyerekek ügyében. Kiemelte, hogy legyenek felkészülve a hazaküldöttek fogadására! Mint mondta, reméli, hogy John Boehner republikánus vezető és a Képviselőház republukánus tagjai nem mennek szabadságra addig, amíg ez a kérdés nem rendeződik: vagyis nem szavazzák meg a fenti összeget.

 Az amerikai elnök a sajtó előtt részben elismerte az Egyesült Államok felelősségét a kialakult helyzetben, vagyis hogy a helyzet kialakulásában közre játszottak olyan tényezők is, amelyek hátterében az amerikai politika is felelőssé tehető. Éppen ezért – mint mondta – közösen kell megoldást találni a problémára. Otto Pérez Molina guatemalai, Juan Orlando Hernández hondurasi és Salvador Sánchez Cerén salvadori elnök nem nyilatkozott a sajtónak.

 Obama amerikai esetleges felelősségéről annyit mondott, hogy a szegénység és az adott országokban dúló erőszak is felelős a bevándorlási hajlandóság megerősödésében. Hozzátette azt is, hogy a juliusi adatok szerint csökkent az illegálisan északra érkezettek száma, ami az eddigi amerikai intézkedések hatékonyságát jelenti.

A mintegy 57 ezer illegálisan beutazott és a rendőrség által letartóztatott kiskorú ügye komoly társadalmi vitát indított el az Egyesült Államokban arról, milyen is az amerikai politika külföldről nézve. A gyerekek deportálása mellett és ellene is számos tüntetést szerveztek a mexikói határ közelében lévő városokban. Texas republikánus kormányfője pedig egyenesen katonai megoldást helyezett kilátásba, megnövelve a határőrizetet. Ugyanakkor a baloldali és humánus érzelmű amerikaiak átfogóbb és igazságosabb megoldást sürgetnek, például azt, hogy Washington tisztázza szerepét kábítószerügyekben és segítsen a drogháborúk felszámolásában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez