A 20 éves Zaskia Elena Andrea Antelo Mercadót (fent) és a 35 éves Eduardo Paul Condori Aspiazut több, mint 200 000 jelentkező közül válogatták be a magántőkéből finanszírozott és holland tudósok által irányított Mars One program jelöltjei közé. A kezdeti közel negyedmillió jelentkező közül 705-en jutottak tovább, őket pedig az elkövetkező években szigorú egészségügyi, pszichológiai monitorozásnak vetik alá a tudósok, hogy kiválogassák a leendő űrhajósokat.
A Mars One program keretében 2025 körül küldenék az első 4 embert a Marsra, ahol az asztronauták megalakítanák a bolygó, és ezáltal a világegyetem első földönkívüli emberi kolóniáját. A 2025-ös utazás után két évente újabb 4 emberre növekedne az űrtelepesek száma. A rendkívül érdekes program azonban komoly választás elé állítja a jelentkezőket, mivel az utazás szigorúan egyirányú. A Mars One ugyanis már a kezdetektől fogva elveti azt a lehetőséget, hogy az űrhajósokat vissza is hozza a bolygóról, aki egyszer nekivág az útnak örökre a Marson marad, már ha eljut odáig.
Jelenleg ez a lehetőség úgy tűnik, hogy nem zavarja különösebben a Santa Cruz-i Zaskia Mercadót, aki jelenleg nemzetközi tanulmányokat és antropológiát hallgat az Egyesült Királyságban. A hölgy, mint mondta, hozzászokott már a kihívásokhoz. 16 évesen költözött Londonba, ahol megtanulta, hogy keményen kell dolgoznia, ha el akarja élni céljait az életben. Külföldi tartózkodása azt is világossá tette számára, hogy az emberség valós erőssége diverzitásában és egymás elfogadásában rejlik, így számára a Mars-kalanad lehetőséget adna egy új, jobb világ megteremtésére odafent.
„Hogy ki, vagy mi hiányozna a legjobban a Föld nevű bolygóról? Valószínűleg a barátom és a macskám Elenita” – válaszolta az űrhajósjelölt a helyi újságírók kérdésére. A bolíviai hölgy azt is elmondta, hogy egy barátnője unszolására nevezett be a program válogatójába, afféle „mit veszíthetek” alapon, és természetesen nagy meglepésként érte, hogy bekerült a legjobb 705 közé. Természetesen Zaskia édesanyját, is hidegzuhanyként érte a hír, kezdetben foggal-körömmel küzdött az ellen, hogy lánya folytassa a kalandot, ám végül belenyugodott, abba, hogy a céltudatos ifjú hölgyet semmi sem térítheti el céljának elérésétől.
A másik bolíviai jelölt, az informatikus végzettségű Eduardo Condori szintén igen elhatározott, és hasonlóképpen nemes célok vezérlik.
„Szeretnék részt venni az emberiség történetének új fejezetének megírásában. Itt a földön mi vagyunk avcsúcsragadozók és fosztogatók, odaát lenne lehetőségünk egy új és jobb civilizációt építeni” – fejtette ki Condori, aki egyébként mentősként és a bolíviai légierő kutató-mentő alakulatainál is dolgozik önkéntesként.
Az orurói informatikus valóban nem ismer lehetetlent, néhány éve saját céget alapított, és mint mondta, 10 éven belül az USA-ban szeretne dolgozni a Mars One programban. Ennek ellenére Eduardo Condori még a Marson sem felejtené el, hogy honnan jött.
„Hatalmas megtiszteltetés lenne bolíviaiként képviselni az emberiséget a világűrben” – mondta a Condori a sajtónak. Hogy vajon mi lenne a legnehezebb a bolíviai férfi számára
A Mars One program egyébként megosztja a tudományos világot és a közvéleményt is. Egyesek szerint az egész projekt egyszerű marketing fogás, mások szerint azonban, ahogy a projekt egyre népszerűbbé válik, reális esély mutatkozik arra, hogy a holland tudósok valóban létrehozzanak egy kolóniát a Marson.