A Mexikót az Egyesült Államokkal összekötő rögös út képekben

 

A Mexikót az Egyesült Államokkal 3145 kilométeres, rendkívül jól őrzött határszakasz köti össze. Pilótanélküli repülőgépek, infravörös kamerák, mozgásérzékelők és járőrök ezreit vigyázzák az USA déli határvidékét, a csöppet sem veszélytelen útnak mégis évente több ezer illegális bevándorló vág neki, akikre a zord időjárási körülmények mellett számtalan más veszély is leselkedik. Erről az útról készített fotoriportot az Orvosok Hátárok Nélkül nemzetközi segélyszervezet.

Míg a statisztikák azt bizonyítják, hogy az elmúlt öt évben jelentősen csökkent az USA-ba a zöld-, vagy inkább sivatagi határon keresztül érkező bevándorlók száma, az útközben életüket vesztő migránsok aránya csaknem a duplájára emelkedett.

Míg 2007-ben 858 638 illegális bevándorlót tartóztattak fel az USA határvédelmi szervei és 398 halálesetet regisztráltak, addig 2011-ben 327 577 elfogott határsértőt és 368 halottat jegyeztek a hatóságok. Azt is fontos megjegyezni, hogy a hivatalos adatok még köszönő viszonyban sincsenek a reális számokkal, ugyanis még a Border Patrol egyenruhásai is elismerik, hogy a mexikói-usa határ leginkább egy háborús övezetre hasonlít, ahol szinte lehetetlen felkutatni és azonosítani az össze áldozatot.

00migra2

A halálesetek jó részéért a zord sivatagi éghajlat okozta túlhevülés, kiszáradás és hideg éjszakák okozta hiportermia felelős, azonban a szervezett bűnözésnek teljes mértékben kiszolgáltatott illegális bevándorlók mintegy 60%-a, különösen a nők és az egyedül utazó gyerekek esnek valamilyen formában erőszak áldozatául.

A Pew Hispanic Center által végzett kutatásból az derül ki, hogy míg a határrendészeti erők megerősítése és az USA déli határszakaszának militarizálása valóban feltartóztatja a bevándorlók egy részét, addig az útra kelő menekültek az alternatív útvonalak jelentette nagyobb kockázatot is vállalják, hogy bejussanak az országba.

00migra3

A civil szervezetek elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a bevándorlás rendészeti problémaként való megközelítése éppen a társadalmi jelenséget kiváltó szociális és gazdasági okokra nem kínál megoldást, így még tüneti kezelésként sem tekinthető hatékonynak.

00migra4

Az Orvosok Határok Nélkül elemzése arra is fényt derít, hogy az illegális bevándorlás nem pusztán Mexikót és az USA-t érinti, ugyanis az elmúlt években jelentősen növekedett a Közép-Amerikából Mexikón keresztül az Egyesült Államok felé tartó migránsok száma. Az Közép-Amerikából az USA-ba egyedül utazó gyerekek ügyében kirobbant humanitárius krízisre reagálva egyébként Otto Pérez Molina guatemalai államfő úgy nyilatkozott, hogy hondurasi és El Salvadori-kollégáival az Egyesült Államokba utazna, hogy tárgyalásokat folytasson Washingtonnal.

00migra5

A civil szervezek arra is rámutattak, hogy az USA-ba irányuló latin-amerikai bevándorlást Washington tévesen nemzetbiztonsági kérdésként kezeli, ami leginkább afféle bevándorlási strucc politikának tekinthető, mivel azzal az észak-amerikai döntéshozók is tisztában vannak, hogy a migránsok kérdése az USA déli határvidékén a kezdetektől fogva, gazdasági, szociális és politikai természetű probléma.

00migra6

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez