A 127 boliváros tarifát azért kell majd kicsengetniük az utasoknak, hogy belélegezhessék a terminál légkondicionálója által szolgáltatott “friss ózondús levegőt”.
A levegőadó július elsejével lépett hatályba, amikor a Maiquetía nemezetközi repülőtére bevezette a terminálok levegőjének “ózonosítását”, arra hivatkozva, hogy az védi az utasok egészségét.
A repülőtéri igazgatóság a fertőző betegségek fokozott veszélyére hivatkozva építette ki az új légkondicionáló rendszert, amelynek díját a becsekkoláskor kell megtéríteniük az utasoknak.
Maiquetía szóvivője szerint a repülőtér az első olyan latin-amerikai légikikötő, amelyet felszereltek hasonló “biobiztonsági” rendszerrel.
Természetesen minden repülőtér fizettet ilyen vagy olyan adókat, azonban az biztos, hogy a venezuelai az első, amely a beszippantott levegőért is megsarcolja az utasokat, amiről a leleményes helyiek rögtön viccek tucatjait gyártották.
Egyesek például tudni vélik, hogy a törvény azt írja elő, hogy akik nem hajlandóak fizetni kénytelenek lesznek még a terminál bejáratánál nagyot lélegezni és ezzel kihúzni egészen a beszállásig. Mások szerint a következő lépés egy olyan robot kifejlesztése lesz, amely a fejük tetejére állítja az utasokat és az utolsó fillérig kizsebeli őket. Az ingatag belpolitikai helyzetre tekintettel akadtak olyanok is, akik szerint lassan a tömegoszlatásra használt könnygáz belélegzésért is adót kell majd fizetni.
Az mindenesetre vicces, hogy a repülőtéren mindenhol feliratok figyelmeztetnek arra, hogy a “néphatalom dohánymentes övezetnek nyilvánította a terminálokat” – a fentiek szerint pedig már a levegő is roppantul egészséges – ám saját tapasztalatom azt mutatja, hogy a venezuelai repülőtéri valóság egészen mesebeli és groteszk realitásokat produkál.
Például igazi kis biznisz épül a turisták dohányoztatására a mellékhelységekben. Minden wc-ért külön takarító felelős, aki némi dollár vagy euró ellenében egy külön erre a célra fenntartott fülkében “megengedi”, hogy az nikotinéhes utasok rágyújtsanak és miközben az utas a kabinban szipákol, a takarító néni vagy bácsi gondosan füstölőket éget odakint, hogy csillapítsa a kellemetlen füstöt. Természetesen csakis kemény valutáért lehet cigizni, boliviánóért, esetleg forintért leginkább csak kiröhögik az embert.
Komolyra fordítva a szót, tény, hogy venezuelai repülőtereket érzékenyen érinti az országot sújtó gazdasági válság és a nagy nemzetközi légitársaságok kivonulása az országból. Egyedül az American Airlines kivonulása Venezuelából évi 70 millió dolláros veszteséget jelent Maiquetía repülőterének.