Ezt javasolja az ENSZ menekültügyi biztosa csütörtökön Nicaraguában, ahol az Egyesült Államok déli részén kialakult humanitrius katasztrófa megoldására összeülnek az érintett országok illetékes vezetői. A közép-amerikai országok, Mexikó és az Egyesült Államok szakemberei arról nyitnak vitát, hogy korszerűsítsék a menekülteket érintő, immár 30 éves nemzetközi megállapodásokat, hiszen a világ azóta megváltozott.
Az elmúlt néhány hónapban az Egyesült Államokba menekült mintegy 52 ezer, töbségében kiskorú közép-amerikai gyerek. Barack Obama a helyzet megoldására 3.700 millió dollárt kért a kongresszustól, amelynek egy része ezen gyerekek ellátását biztosítaná. A déli államokban, Texasban és Kaliforniában súlyos helyzet alakult ki a menekültek elhelyezésével kapcsolatban és Texas részben a hazaszállításuk mellett döntött. Ez pedig a civil szervezetek tiltakozását váltotta ki, így Kaliforniában – ahol a buszok elhaladnak – tüntetések és tiltakozások kezdődtek a gyerekek maradásának engedélyezésére.
Hiavatalosan azzal érvelnek az amerikai hatóságok, hogy a gyerekek a rossz gazdasági helyzet miatt érkeznek embercsempészek segítségével Amerikába. Szerintük a hazaszállítás megállíthatja ezt a folyamatot, hiszen ha a szülők látják, hogy a több ezer dolláros díj ellenére a gyerek visszakerül, akkor nem adják ki feleslegesen ezt a számukra nagy összeget az embercsempészeknek abban a reményben, hogy a gyereknek Amerikában jobb sorsa lesz. A hivatalos amerikai vélemény nem ismeri el, hogy a gyilkosságok és a drogbandák garázdasága készteti ezeket a fiatalokat a menekülésre.