A IV-VII században létezett kultúra az Atacama sivatag északi részén élt még azelőtt, hogy ott megjelentek volna a Tiwanaku civilizáció képviselői. A lengyel kutatók 2008 óta dolgoznak ezen a vidéken. A temetőt a Tambo folyó deltájában találták. ,,Ezeket a sírokat a homokba ásták és semmilyen kőalakzatot, jelölést nem alkalmaztak és éppen ezért nem volt egyszerű megtalálni őket. Így menekültek meg a kincsek után kutató és sírokat fosztogató tolvajok elől is: egyszerűen nem találtak rájuk, nem is tudtak a létezésükről.
A sivatagi körülmények jól konzerválták a sírokat. ,,Ezek olyan temetkezési szokások, amelyek teljesen ismeretlenek. A sírokban talált tárgyak arra utalnak, hogy ezek az emberek már jól elkülönült szociális hierarchiában éltek – mondta Józef Szykulski, a kutatócsoport vezetője. A holttesteket különböző anyagokba, gyékénybe, gyapjú szövetbe és hálókba tekerve temették el és ez arra is utal, hogy halászattal is intenzíven foglalkoztak. A sírokban obszidium hegyű fegyvereket találtak, közöttük íjakat, amely igen rita dolog Peruban. Ezen túl az egyik sírban egy lámát is eltemettek és ez azért érdekes, mert kiderült, hogy a láma az eddigi feltételezéseknél sokkal korában élt már ezen a vidéken.
A férfiak sírjaiban réztartalmú köveket találtak, amely arra utal, hogy gazdag emberek temetkezési helyére leltek. A sírok ezen túl gazdagon díszített szöveteket, ékszereket tartalmaztak. Ami érdekes még, hogy az eltemetettek fülébe nádvesszőt dugtak és ennek vége a síron kívül volt: hitük szerint így beszélgettek a halottal.
A lengyel kutatók megtalálták ezen a vidéken a Tiwanaku civilizáció nyomait is, amely a mostan meglelt kultúrát követte. Ennek érdekessége pedig az, hogy korábban azt hitték, a Tiwanaku kutúra nem terjedt el a Tambo folyó deltavidékén.