A feltartóztatott gyermekek Guatemalából, Hundurasból, Salvadorból és Mexikóból érkeznek oda – többnyire nem tisztázott körülmények között, szülői felügyelet nélkül. Az amerikai hatóságok többségüket az elfogásukat követően visszaküldi a hazájukba, ahol gyakran senki sem várja őket. Nem ritka, hogy a szülők a menekülés közben veszítik el a gyerekeiket vagy nincs módjukban segíteni rajtuk.
A múlt hét végén Guatemalában összeültek az érintett országok vezetői, hogy valamilyen megoldást találjanak a – Barack Obama szavai szerint – humanitárius katasztrófára. Meg nem erősített adatok szerint ugyanis idén akár a 70 ezret is elérheti a kiskorú emigránsok száma. Megállapodtak, hogy mintegy 200 millió dolláros szociális fejlesztési programokat hívnak életre az érintett államokban, hogy a szegénység okozta reménytelenségből kimozdítsák az ottlakókat.
De az ügyben az illegális bevándorlókkal foglalkozó civil szervezetek is megszólaltak: a gyerekeket gyakran méltatlan körülmények között tartják és az alapvető jogi lehetőségeket sem nyújtják számukra, hanem minden ceremónia nélkül 72 órán belül visszaküldik őket oda, ahonnan érkeztek. Véleményük szerint a gyerekek jelentős része az országaikban dúló erőszak ellen menekül el, ezért menekültként kellene kezelni őket. Felróják azt is, hogy sokuk nem kapja meg az alapvető orvosi szolgáltatásokat, nem kapnak enni és gyakran inni sem, valamint fizikailag és szexuálisan is bántalmazzák őket.