Elnöki rendelettel Cristina Fernández de Kirchner a filozófus Ricardo Forstert, a kirchnerizmus elkötelezett védelmezőjét nevezete ki a kritikusok által máris “gondolat rendőrség” névre keresztelt titkárság élére.
A kormány szerint Forster feladata a “nemzeti gondolat-gondolkodásmód kialakítása, a titkárság irányvonalaival összhangban”, amelynek értelmében vitafórumokkal segítenék a kortárs témákról zajló építőjellegű állampolgári vitát.
És hogy ez mit is jelent valójában? Forster szerint a gyakorlatban nem egyebet, mint az állampolgárok bevonását a párbeszédes formában zajló és konstruktív filozófiai vitákba, amelyekbej részét képezi az emberi gondolkodás történet minden irányzata, legyen az liberális, radikális vagy éppen baloldali.
Forster azt is hangsúlyozta, hogy a az újonnan alakított titkárság semmiképpen sem hasonlítható egyfajta politikai komisszáriátushoz és nem célja az egyoldalú vagy egysíkú politikai gondolkodás népszerűsítése.
Mindezek ellenére az államfő döntését és Forster személyét is kemény kritikák érték, azzal gyanúsítva a folklórénekesből kultuszminiszterré avanzsált Teresa Parodit és a nemzeti főfilozófust, hogy “állami gondolkodásmintát” kívánnak ráerőszakolni az argentinokra.