Fegyveresek űzték el a otthonaikból az őslakosokat

Egy fegyveres csoport űzte el lakhelyéről az utolsó nomád őslakos törzset, a nukakokat Kolumbia amazonasi területeiről. Az indiánok 26 évvel ez előtt létesítettek első ízben kapcsolatot a modern civilizációval.

Összesen nyolc, a nukak törzshöz tartozó család volt kénytelen elhagyni lakhelyét Dél-kelet Kolumbiában és ideiglenes menekülttáborba vonulni, adta hírül az őslakosok jogaiért küzdő civil szervezet, a Survival.

A Guaviare és az Inírida folyók területén vadászó és gyűjtögető népcsoportot 1988-ban fedezték fel hivatalosan az antropológusok, bár minden bizonnyal már évezredekkel korábban is ugyan ezekben az esőerdőkben éltek a mai nukakok ősei. A törzs védelme évről évre nagyobb kihívást jelent a kolumbiai nemzeti, régiós és helyi hatóságok számára.

A nukakok ősi földjein ugyanis – a törzs legnagyobb szerencsétlenségére – a 70-es évektől virágzó illegális koka termesztés folyik, valamint a paramilitáris csoportok és a hadsereg is rendre itt vívja elhúzódó háborúját, arról már nem is beszélve, hogy egyes szakértők már megszellőztették: a Guaviare és a Inírida folyók mentén jelentős kőolaj tartalékokat is sejtenek.

Miután 2005-ben a kokatermesztők meggyilkolták a törzs két tagját, a nukakok állandó fenyegetettségben élnek, mivel területeiket fegyveres csoportok és drogtermelők foglalják el.

A Survival szerint amióta 1988-ban felfedezték a nukakokat, az őslakosokat olyan számukra új betegségek tizedelik, mint a malária és az influenza, aminek következtében az nyolcvanas évek végén 1200 főt számláló törzs, ma alig 400 lélekre apadt. Az egykor büszke vadászok ma vadak és vadászterületek híján szerény állami segélyeken tengődnek.

“A nukak nép egyike annak a 32 kolumbiai indián törzsnek, akiket a kihalás fenyeget” – figyelmeztet a Survival.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez