Az elmúlt évben a brazil utcákon egyre több vb-ellenes graffiti jelenik meg és tény, hogy az utcai alkotók rendkívül leleményesen fejezik ki nemtetszésüket. A legutóbb virálissá vált falfestményt (fent) például Paulo Ito, Sao Pauló-i utcai művész keze munkáját dicséri, aki immár 14 éve, jobbnál-jobb graffitikat fúj a brazil nagyváros szürke betonfalaira.
“Az emberek már tudják, hogy miről szól a vb, én csak összefoglaltam a közhangulatot egy falfestményen” – mondja Ito a Slate.com-nak adott interjújában.
“Brazília egy csodálatos ország, ahol azonban semmi sem működik megfelelően, nekem pedig az a hivatásom, hogy ezt megmutassam a festményeimen keresztül, ha jól sejtem életem végig lesz témám” – foglalja össze ars poétikáját Ito.
Brazíliában a politikai és társadalmi töltetű graffitinak komoly hagyományai vannak, az olyan alkotók, mint Ito vagy Os Gemeos (Az Ikrek) lassan de biztosan világhíressé válnak a közösségi médiáknak köszönhetően. Műveik pedig hangot adnak azoknak a millióknak akik csak akkor jelennek meg az újságok hasábjain, ha könnygázzal és gumibottal kell oszlatni őket az utcákon.
Az alábbiakban összeszedtük a labdarúgó-világbajnokság, ám legfőképpen az azt kísérő hatalmas kiadások ellen protestáló leghíresebb 10 graffitit.
Vannak közöttük árnyaltabb és egészen szókimondó alkotások is. A nemes egyesszerűséggel a “FUCK FIFA” felirattal közlekedő vonat Sao Paulóban már afféle underground turistalátványossággá vált.
Egy másik festő a brazil lobóra a jól ismert “rend és haladás” felirat helyett az “eladva” szót biggyesztette, mellette pedig egy focimezbe öltözött őslakos alakja fejezi ki nemtetszését, félreérthetetlen gesztussal.
A Mundial szervezését kísérő korrupciónak állít emléket a “Corrupção Mundialista” című alkotás.
Egy leleményes utcai művész például a vb logóját dolgozta át, így a zöld-sárga kezek a labda helyett egy pénzeszsákot kapnak el.
“Need Food not Football” hirdeti egy másik alkotás, egy éhező kisgyereket ábrázolva.
Egy másik falfestményen a fent említett mérges indián azt kérdezi a szemlélőtől, hogy vajon csak minden négy évben, a választásokkor érzi-e magát brazilnak?
A Maracaná Stadion privatizálása ellen ragadott festéket az “O Maraca é nosso” graffiti alkotója, amelyen Fuleco, a Mundiál kabalaállata egy, a magyar valóságból is jól ismert Disznófülű nagyúrral szivarozgat békés egyetértésben.
Az alternatív művészek Pelét sem kímélték, pláne az után, hogy az egykori nemzeti hős több ízben is elítélte a Copa ellen szervezett tüntetéseket.
Köztudott, hogy vb-t megelőző építkezések során tízezreket telepítettek ki korábbi lakhelyeikről és nyomornegyedek sokaságát dózerolták el, hogy némiképp javuljon a brazil városok összképe. Ezt a témát dolgozza fel a “Sin casas” című alkotás, amely a Twitternek köszönhetően immár a fél világot bejárta.