A FIFA számítása szerint a brazil labdarúgó-világbajnokság körül belül 2,7 millió tonna szén-dioxid kibocsájtásával jár majd, és ebbe a mennyiségbe nem számították bele a standionok és egyéb infrastruktúra építése okozta szennyezést, valamint a világszerte bekapcsolt milliónyi, a meccseket közvetítő tévékészülékek okozta környezetterhelést sem.
A nemzetközi légi forgalom juttatja majd a legtöbb szén-dioxidot a légkörbe a FIFA előzetes tanulmánya szerint, ám ha a repülőgépek által kibocsájtott gázokat nem vesszük figyelembe, a brazil vb így is 13-szor akkora ökolábnyomot produkál, mint például a 2006-ban Németországban szervezett torna.
Annak ellenére, hogy a FIFA szerint mindent megtesznek a világbajnokság által okozott szennyezés csökkentésére, a június 12-én kezdődő vb minden idők legkörnyezetkárosítóbb világbajnoksága lehet.
A brazil zöldek szerint aggasztó tünet, hogy bár az ország kormánya elméletileg átfogó környezettanulmányokat végzett a torna megszervezése előtt, az adatokat ez idáig nem hozták nyilvánosságra, tehát azt sem lehet igazából tudni, hogy a káros anyag kibocsájtást milyen mértékben próbálják csökkenteni a hatóságok.
A természetvédők követeléseire reagálva a brazil környezetvédelmi minisztérium sajtóirodája bejelentette, hogy hamarosan nyilvánosságra hozzák a vb-vel kapcsolatos számításaikat, azonban a kritikusok szerint egy hevenyészett hatástanulmány publikálása vajmi keveset változtat azon a tényen, hogy nagy valószínűséggel nem léteznek pontos adatok a Mundial valós ökolábnyomáról.
Az USA környezetvédelmi hivatalának felmérése szerint a vb előtt és alatt szén-dioxid kibocsájtás megegyezik körül-belül félmillió gépjármű által egy év alatt kipufogott gáz mennyiségével.
Annak ellenére, hogy a brazil kormány és a FIFA és bátorítja az úgynevezett szén-dioxid kvóták vásárlását és azok adományozását ingyen reklámért cserébe ez idáig mindössze három brazil cég vesz részt a programban.
Ernesto Cavasin, a brazil szén-dioxid kereskedelemi szektor vezetője szerint a brazil kormány már elszalasztotta a momentumot, mivel a Mundial megszervezése során sokkal nagyobb figyelmet kellett volna fordítnia a szennyvíz környezettudatos és hatékonyabb kezelésére, az alacsony energiafelhasználású, ám hosszú élettartalmú izzók használatára, egy szó mint száz, a brazil labdarúgó-világbajnokságot a környezetvédelem égisze alatt kellett volna lebonyolítani.
A bolygónak, a braziloknak és a vb-nek is azt tette volna a legjobbat, ha a 2014-es vb a történelem legzöldebb tornája lett volna, azonban ezt a lehetőséget már eljátszotta a brazil kormány – mondják a kritikusok.