Amazónia: droglaborok a paradicsomban

A bolíviai oriente, azaz az ország keleti tartományait, a Santa Cruzt, Pandót és Benit fedő sűrű dzsungel számtalan kokaint gyártó labornak ad otthont, mivel az áthatolhatatlan rengetegben szinte lehetetlen felfedezni és észrevétlenül megközelíteni az illegális üzemeket. A régió nagyobb városaiban megszaporodtak a drogbandák közötti leszámolások, eközben pedig a zavaros felszín alatt, olajozottan folyik a kokain exportja és egyre csak híznak a drogkereskedők bankszámlái.

A bolíviai hatóságok növekvő aggodalommal szemlélik az ország amazóniai területén gombamód szaporodó droglaborokat, ahonnan Brazíliába, Argentínába és Chilébe csempészik a kokaint. A hatóságok szerint az illegális üzemeket rendkívül nehéz felfedezni és még nehezebb hatékonyan rajta ütni az ott kokaint gyártó bandákon.

A nehéz terep miatt szükségképpen helikopteren vagy hajón lehet csak megközelíteni a laborokat ám azok több kilométeres körzetében műholdas telefonokkal felszerelt őrszemek adják le a drótot, amint a rendőrök útnak indulnak hogy átvizsgálják az illegális tevékenységek helyszínét. A laborokban ugyan sikerül lefoglalni a drogok gyártásához szükséges nyersanyagokat és több tonna készterméket is, ám a felelősöket csak a legritkább esetben lehet nyakon csípni.

Egy múlt heti akció során például az őserdő kis tisztásán létesített ideiglenes felszállópályáról a rendőrség megérkezése előtt fél órával repültek el a gyárat irányító helyi kiskirályok, mivel a kiterjedt figyelőhálózat már akkor értesítette őket, amikor a hatóság helikopterei a száz kilométerre fekvő Santa Cruz fölött gyülekeztek.

A bolíviai kábítószer-ellenes hatóságok arról számoltak be, hogy míg az országban egyre nagyobb mennyiségű drogot foglalnak le a hatóságok – a 2014-es év első hónapjában 17 finomítót 5 tonna kokainit és 1,389 kisebb üzemet számolt fel a rendőrség – addig a nagy volumenű drogműveletek értelmi szerzői szinte sohasem kerülnek a hatóságok hálójába.

Rendőrségi források azt is elmondták a helyi sajtónak, hogy a drobandák sokszor jóval magasabb technikai színvonalat képviselő kommunikációs rendszerekkel vannak felszerelve mint rájuk vadászó hatóságok.

A kolumbiai mintára az őserdőben rögtönzött droglaborokban finomítják továbbá a Peruból érkező nyersanyagot is, illetve Bolíviából indulnak közvetlenül vagy Paraguayon keresztül a szállítmányok Brazíliába vagy az Európába szánt csomagok például Argentínába.

Bolívia keleti tartományaiban pedig aggasztó tüneteket produkál a drogkereskedelem és a narkóerőszak. A BBC Mundo volt kolumbiai tudósítója egyenesen az új Medellínként emlegeti a várost, ahol brazil, kolumbiai és paraguayi drogkereskedők operálnak.

Azzal pedig semmi újdonságot nem árulunk el, hogy a drogbiznisz horribilis pénzösszegeket mozgat meg, így gyakorlatilag bárkit és bármit meg tudnak venni a “narkók”, Peruban, Bolíviában, Mexikóban vagy az USA-ban.

00drogbol2

Bolívia-szerte több száz apró repülőtér létesült az őserdőben, ahonnan nap mint nap kisrepülőgépek sokasága indul útjára a szomszédos országokba több száz kilo kokainnal a fedélzetén. Pilóták pedig akadnak bőven, hiszen egy-egy nemzetközi fuvarért akár 60 000 (!) dollárt is fizethetnek a drogbárók a pilótaiskolából frissen kikerült, növendékeknek. Az argentin határvidéket például rendszeresen és szó szerint bombázzák a kokainnal megrakott repülőgépek. Leszállás nélkül áthúznak a kijelölt tisztások fölött a repülőből pedig kidobálják a kokainnal telt csomagokat.

Tévedés ne essék, a kábítószer-kereskedelemből hatalmas hasznot húz mindenki aki benne van, az egyszeri csempész, a narkógépeket vezető pilóta, a korrupt rendőr, a laborokban dolgozó vegyészek, a pénz tisztára mosó makulátlan nyakkendőben pózoló bankár. Aztán persze van akinek nincsen szerencséje és a rács mögött vagy éppen a temetőben végzi, mások pedig egyik milliójukat a másik “kuporgatják” össze az illegális bolttal és röhögnek a markukba.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez