1500 éves ürülék vezetheti nyomra a régészeket

Általában egy 6 centiméteres száraz emberi ürülék semmilyen normális embert sem hozna lázba, azonban ha egy 1500 éves, megkövesedett székletről van szó, amelyet történetesen Jessica River-Perez, a Puerto Rico-i Rio Piedra egyetem régésze talál meg, akkor igazi szenzációról beszélhetünk.

A megkövült ürüléket DNS vizsgálatnak alávetve ugyanis Karib-térséget korábban benépesítő kultúrákról és azok pvándorlásáról tudhatunk meg pontos és fontos részleteket. A kutatók a székletmintában olyan mikrobákat és gombákat mutattak ki, amelyek segítségével nem csak, hogy a különböző népcsoportok étrendjét sikerült többé-kevésbé behatárolni, hanem az is bizonyítást nyert, hogy a Nagy-Antillákat két különböző eredetű népcsoport lakta időszámításunk szerint 200 és 400 között.

Tudniillik Puerto Ricóban és a Dominikai Köztársaságban számtalan őslakos település maradványai között rengeteg kézműves tárgyat is feltártak a régészek, amelyek elsősorban díszítésükben térnek el egymástól, ez pedig arra enged következtetni, hogy különböző eredetű kultúrák népesíthették be az Antillákat, azonban ez idáig ezt nem sikerült maradéktalanul bizonítani.

Az egyik népcsoport általában vörös és fehér festéket használt kifinomult agyagtárgyai díszítésére, őket saladoidokként, azaz a venezuelai Saladero területéről elszármazott kultúraként tartják nyilván, még a másik nép inkább a féldrágakövek cicomázásában jeleskedett, amelyeken sok esetben az andoki kondor jelképét találták meg a kutatók, így őket a bolíviai Andokból származó huecoid kultúraként azonosították a régészek.

A teóriát, miszerint a fent említett népek a mai Venzuela és Bolívia területéről vándoroltak a Karib-tenger szigeteire ez idáig nem sikerült meggyőző érvekkel bizonyítani, ám az ürülékek DNS-vizsgálata során kiderült, hogy az abban jelenlevő gombák és mikrobákat két fő csoportra lehet osztani a szerint, hogy az egyik vagy a másik népcsoporttól származnak.

A huecoid kultúra székletéből olyan gombákat mutattak ki, amelyek minden kétséget kizáróan bizonyítják, hogy a népcsoport tagjai az andoki őslakosok kedvelt italát a fermentált kukoricából készített chichát fogyasztották, következésképpen tehát alátámasztják azt a tézis mi szerint a huecoidák az Andok térségéből vándoroltak az Antillákra.

A kutatást a Puerto Rico-i Egyetem és a Kaliforniai Állami Politechnikum szakértői vezették, a programot pedig az észak-amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet finanszírozta.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez