A Naia névre keresztelt 15-16 éves fiatal csontvázát, amely valószínűleg a késői pleisztocén korból származik, immár három éve vizsgálja egy nemzetközi kutatócsoport kanadai és az egyesült államokbeli laboratóriumokban.
“A szénizotópos és DNS vizsgálatok eredményei szerint a csontok kétség kívül a kontinensen talált legősibb emberi maradványok, ami már csak azért is rendkívüli felfedezés, mert e leletek jelentik a hiányzó láncszemet Amerika első lakói és a jelenlegi őslakosok között” – mondta María Teresa Franco, a mexikói nemzeti antropológiai intézet igazgatónője. Mint kiderült Naiai ázsiai származású volt, ami alátámasztja azt a tézist, miszerint a kontinenst benépesítő első emberek a Bering-szoroson keresztül, Szibériából érkeztek Amerikába.
Naia maradványaira három búvár akadt egy kalandos víz alatti expedíción, amely során 200 métert tettek meg egy, a víz felszíne alatt 10 méteres mélységben megbújó vaksötét barlangig, amelyet a feltételezések szerint körül belül 10 000 évvel ezelőtt öntött el az utolsó jégkorszak után a tenger.
“Amikor felfedeztük a barlangot, tudtuk, valami egészen különleges helyre bukkantuk” – mondta Alberto Nava, a három búvár egyike.
A barlang feltárása csak három hónappal később kezdődött meg, amely során kiderült, hogy az üreg 30 méteres mélységében különböző állati és emberi maradványok rejtőznek, köztük a fiatal Naia koponyája.
A vizsgálatok rámutattak, hogy a 15-16 éves Naia szeméremcsontja még életében eltörött, amit valószínűleg nagy magasságból történt zuhanás okozott. Ebből a kutatók arra következtettek, hogy a lány vizet kereshetett az akkor még száraz barlangban, amikor beleesett az üregbe és halálra zúzta magát.
Naia holtteste mellett 11 fajtához tartozó 26 emlős maradványai is előkerültek, köztük masztodonok, kardfogú tigrisek, őslajhárok, egy vaddisznó, pumák, hiúzok, koatik és egy gyümölcsevő denevér csontjait is felszínre hozták a régészek.
A nemzetközi kutatócsoport vizsgálódása fényt deríthet az amerikai őslakosok valós eredetére, amely több kérdést is felvet. Az egyik – általános elfogadott elmélet szerint – az Amerikát benépesítő első emberek Szibériából származtak, ám az ez idáig felfedezett leletek – közük Naia koponyájának formája is gyökeresen eltér az őslakosok fejformájától, így a tudósok nem tudták meggyőző bizonyítékokkal alátámasztani feltételezést.
Mivel azonban Naia fogsora gyakorlatilag épségben megmaradt, az egyik őrlőfogból nyert DNS vizsgálata során a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a DNS-minta megegyezik a Bering-szoros terülén egykor élt népek sajátosságaival, illetve az eredmények nagy hasonlóságot mutattak ki a mai Chile és Argentína területén elő indiánok DNS-ével. Tehát minden bizonnyal az amerikai őslakosok valóban Ázsiából érkezhettek Amerikába.