Latin-Amerika: Hol fektessünk be?

A kérdésre a válasz egyszerű, lehetőleg egy olyan városban, ahol a gazdasági növekedés jóval a régiós átlag feletti mutatókkal büszkélkedhet, megfelelő infrastruktúra és humán erőforrások szolgálják ki az üzletet és elviselhető hatékonysággal működik a bürokrácia.

Idén Lima, Santiago de Chile és Buenos Aires végeztek az dobogós helyen az chilei IdN Inteligencia de Negocios és a Bogotái Egyetem által felállított rangsorban, amely 51 latin-amerikai városban méri fel az üzleti lehetőségeket.

Lima tavaly a negyedik helyezésével éppen hogy csak leszorult a dobogóról, idén viszont gazdaságának évi 5%-os növekedése, a 2-es számú metróvonal építése, valamint több egyéb infrastruktúra fejlesztési projekt, a nemzetközi és újabban a latin multi cégek megjelenésének köszönhetően 2014-ben Latin-Amerika üzleti szempontból legkecsegtetőbb városává avanzsált.

Az öt éve rendszeresen publikált kutatás eredményeit ezen a héten ismertetik a kolumbiai Medellinben megrendezett üzleti fórumon. A tanulmány olyan változókat vizsgál, mint az adott városra jellemző vásárló erő, a helyi gazdaság általános dinamizmusa, a város által nyújtott komfort és a humán erőforrások minősége. A rangsor megállapításában a kontinens befolyásos üzletemberei, a Google Business és az Alexa portál munkatársai is részt vesznek.

“Az idei győztes, Lima elsősorban tudatos gazdaságpolitikájának, a külföldi befektetők számára kedvező adópolitikának és természetesen annak a ténynek köszöntheti sikerét, hogy a város mára már hosszútávon is megbízható üzleti környezetnek számít” – mondta Alfonso García Miró, a perui magánvállalatok szövetségének elnöke.

Lima lépésről lépésre küzdötte fel magát a listán, 2010-ben még kilencedik volt, 2011-ben már a hetedik, 2012-ben és 2013-ban pedig már a negyedik helyen végzett.

“Természetesen ez nem jelenti azt, hogy Limának ne lennének hiányosságai – folytatja Miró. Annak ellenére, hogy idén megszerezte az első helyet, Limában például nincsen, kifejezetten a város befektetési lehetőségeit népszerűsítő gazdasági iroda, leszámítva a Pro Inversión társaságot, amely országos szinten foglalkozik Peru népszerűsítésével.

Lima másik hátulütője kétségkívül az, hogy a helyi bürokrácia útvesztőtől még a leglelkesebb külföldi befektetők is visszahőkölnek. Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy Lima jó úton halad.

Az alábbiakban az 51 várost felölelő lista első 10 helyezettjével ismerkedhetünk meg.

1. Lima

2. Santiago de Chile

3. Buenos Aires

4. Sao Paulo

5. Bogotá

6. Mexikóváros

7. Medellín

8. Rio de Janeiro

9. Montevideo

10. Panamaváros

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez