A rendőrség kötelékében szolgálhatnának tovább a mexikói önvédelmi erők

A Templomos Lovagok névre keresztelt drogkartell ellen szerveződött mexikói önvédelmi erők, az autodefensák immár teljes legalitást élvezve, a mexikói rendőrség kötelékén belül teljesíthetnek szolgálatot.

A hírt Alfredo Castillo, Michoacán állam biztonsági és integrált fejlődéséért felelős szövetségi megbízott jelentette be, aki kifejtette, hogy az első civilből rendőrré avanzsált egyenruhások Buenavista és Tepalcatepec városában teljesítenek majd szolgálatot.

Az autodefensák lefegyverzése során az önvédelmi erők több ezer fegyvert adtak át a kormány képviselőinek, akik most a vidéki rendvédelmi szervekhez csatlakozva szolgálják tovább közösségeiket.

Ez idáig 3316 személy igényelte felvételét az állami rendőrséghez és több mint 6000 fegyvert szolgáltattak be a hatóságoknak, amelyek szerint egyébként hozzávetőlegesen 5-7 ezer lőfegyver lehet az autodefensák birtokában.

A civil önvédelmi erők még tavaly fogtak fegyvert a Templomos Lovagok-kartell ellen, amely az állami jelenlét hiányában gyakorlatilag átvette a hatalmat Michoacában, adókat vetve ki a földművesekre és állandóvá téve ellenőrzését a legális- és a feketegazdaság különböző ágazatai fölött.

A nagy kérdés az, hogy vajon a mexikói szövetségi állam képes lesz-e fenntartani a rendet Michoacánban és hogy vajon az önvédelmi erők hogyan tudják majd érvényesíteni céljaikat a korrupciótól fertőzött rendőrség kötelékén belül és biztosítani a rendet és a békét Michoacán és lakosai számára, valamint megvédeni őket a szervezett bűnözés esetleges bosszúhadjáratától.

Egyes elemzők aggályaikat fejezték ki az önvédelmi erők lefegyverzésével kapcsolatban, mivel mint elmondták, paradox módon részben igaz, hogy a Michoacánban kudarcot vallott állam kis túlzással megvédte a drogkartelleket a felbőszült, és a dolog irányítását a saját kezükbe vevő civilek ellen, hiszen a Templomosok nyaka körül igazán csak azóta szorult a hurok, amióta megkezdődött az autodefensák offenzívája.

Az önvédelmi alakulatok státusza és támogatottsága esetenként nagyon eltérő lehet. Guerrero államban például a társadalmi békéért és kohézióért küzdő UPOEG alatt működő SJPC önkéntesei, egyes felmérések szerint a helyi lakosság hatvanszázalékos támogatását élvezik, míg más justiciérokat pusztán kartellek jobb kezeként tartanak számon.

A baloldali mexikói gerillák történelmi hagyományából is merítő, símaszkok nélkül operáló SJPC mögött áll például Tierra Colorada egyházközösségének feje, Mario Ocampo padre is, aki szerint az önvédelmi erők működése elviselhető mértékre szorította vissza a városban elharapódzott bűnözést.

Az biztosnak látszik, hogy a konfliktus egyik győztese most a mexikói állam, ha másért nem, már csak azért is, mert kapott még egy esélyt arra, hogy Michoacánban rendet tegyen.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez