Mivel a felek nem tudtak megegyezni a földművesek képviselői által követelt kártérítések ügyében, úgy tűnik, hogy jövő keddig szinte biztosan zátonyra futottak a tárgyalások. Vasárnap a kolumbiai földművelésügyi miniszter, Rubén Darío Lizarralde bejelentette, hogy 10 300 dollár értékben lenne hajlandó a kormány kártérítést fizetni a banki kölcsönök miatt eladósodott kistermelőknek.
A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy nézetei szerint a kormány 70%-ban teljesítette azt a 180 pontból álló megállapodást, amit a tavalyi agrársztrájk után írt alá a kabinet a szektor képviselőivel, többek között a kölcsönök visszafizetésének, növényvédő szerek, valamint a termelési eszközök beszerzésének állami ártámogatásáról.
A kormány álláspontjának homlokegyenest ellentmond a vidéki dolgozók szakszervezeti vezetőinek nyilatkozata, amely szerint az ominózus hiteleket folyósító bankok nem mutatnak hajlandóságot a termelőknek nyújtott kölcsönök hitelkonstrukcióinak újratárgyalására, mint ahogy a minisztérium sem tett lépéseket a gazdák által követelt magasabb felvásárlási árak biztosítására.
A parasztszervezetek nem mellesleg azt is kifogásolják, hogy a kolumbiai vidék megélhetését komolyan veszélyezteti a Bogotá és Washington által 2011-ben aláírt Szabadkereskedelmi Egyezmény (TLC), amelyről nyilatkozva egyébként a kolumbiai kormány is elismeri, hogy annak “vannak komoly vesztesei”.
Röviden és egyszerűen fogalmazva a kolumbiai agrárszektor – nevezetesen a rizs-, búza- és kukoricatermesztők, valamint a baromfi-, marha- és sertéstenyésztők – egyik pillanatról a másikra igen szigorú versenyhelyzetben találták magukat a TLC aláírásával, így a gazdák csökkenő bevételek mellett kénytelenek jobb termelékenységi mutatókat produkálni, ami az ország alacsonyan gépesített mezőgazdaságában a dolgozók számára alacsonyabb bérekben és több munkaórában nyilvánul meg.
A tavalyi – öt halálos áldozatot követelő – agrársztrájk során a demonstrálók útlezárásai az ország több régióját is megbénították, így jelenleg a kormány egyik fő célkitűzése a szabad közlekedés biztosítása, annál is inkább mert a munkabeszüntetésre alig húsz nappal a május 25-én esedékes elnökválasztás előtt kerül sor.
A kormány ez idáig 40 kamiont mozgósított az ország déli részén fekvő Caquetá és Putumayo tartományok élelmiszer ellátásának biztosítására.
A tervek szerint a parasztszervezetek és az agrártárca képviselői jövő kedden ülnek ismét tárgyalóasztalhoz.