A szövetségi bíró annak ellenére utasította el mexikói állampolgár kivégzésének elhalasztását, hogy Tamayo ügyvédei védencük enyhe szellemi fogyatékosságára hivatkozva kérvényezte az ítélet végrehajtásának elnapolását.
Tamayót még 1994-ben ítélték halálra egy rendőr meggyilkolásának vádjával és texasi idő szerint tegnap este kilenc órakor hajtották rajta végre méreginjekcióval a halálos ítéletet.
Az eljárás során vétett formai hibák miatt több jogvédő szervezet is tiltakozott Tamayo kivégzése ellen. A mexikói rabot többek között nem értesítették arról, hogy igényelhet jogi tanácsadást országa konzulátusától, illetve hivatalból kirendelt védőügyvéd sem képviselte a gyilkossággal gyanúsított vádlottat, ami a Bécsi Konvenció súlyos megsértésének számít.
A mexikói kormány mellett John Kerry, az USA külügyi tárcájának vezetője is arra kérte Texas állam bíróságát, hogy az ügy újratárgyalása végett napolják el Tamayo kivégzését, ám a déli állam igazságszolgáltatása hajthatatlannak mutatkozott döntésében. Kerry, bár nem kérdőjelezte meg a Tamayo ellen felhozott vádakat, arra hívta fel Texas kormányzójának figyelmét, hogy az eljárás korrekt lefolytatásával kapcsolatban felmerült aggályok, veszélyeztetik Mexikó és az USA jó kapcsolatait, valamint a külföldön fogvatartott észak-amerikai állampolgárok jogbiztonságáért folytatott erőfeszítéseket.
A formai hibákra hivatkozó hangokra Lucy Nashed, Rick Perry, Texasi kormányzójának szóvivője úgy reagált, hogy „mindegy, hogy honnan jössz, ha ilyen elvetemült bűncselekményt követsz el Texasban, akkor a mi állami törvényeink szerint hirdetünk ítéletet”.
Az üggyel kapcsolatban megszólalt Texas volt kormányzója is, aki hangsúlyozta, Tamayo kivégzésével kapcsolatban a fő kérdés az, hogy az Egyesült Államok tartja-e magát azokhoz az alkotmányos és egyetemes elvekhez, amelyek a pártatlan és jogszerű igazságszolgáltatás működését garantálják.
Tamayo egyike volt azon négy tucatnyi mexikói állampolgárnak, akik kivégzésüket várják az USA-ban, annak ellenére, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság, az „Avena-ügy” néven elhíresült döntése szerint, a vádlottak nem élhettek a védelem minden eszközével.
Hága nyomására George W. Bush államfő még 2004-ben utasította Texast a külföldi állampolgárok ügyének újratárgyalására, ám az USA legfelsőbb bírósága egy 2008-as döntésében elutasította a nemzetközi bíróság ítéletének alkalmazását.
Mexikó hivatalos tiltakozása ellenére a hágai döntés óta Tamayo mellett Texasban korábban másik két, az Avena-ügyben érintett rabot is kivégeztek. Texas állam vezeti egyébként az Észak-Amerikában a halálbüntetést legtöbb esetben alkalmazó államok fekete listáját, évi 16 kivégzéssel.
Arról, hogy Tamayo bünös vagy ártatlan volt, megoszlanak a vélemények, ahhoz azonban semmi kétség sem fér, hogy a mexikói állampolgár kivégzése sérti a Bécsi Konvenció előírásait és a hágai Nemzetközi Bíróság ítéletét is.