A szakértők szerint az olajszektor megnyitása a külföldi befektetők előtt nagy volumenű tőkét áramoltathat az iparágba mely felfuttathatja az olaj és gáz kitermelést – írja az investor.hu
A mexikói olaj és gázipar évek óta forráshiánnyal és csökkenő kitermelési mutatókkal küszködik, olyannyira , hogy az ország kiaknázatlan természeti kincsei ellenére is részben az energia hordózók külföldi behozatalára szorul.
A mexikói olajmamut, a Pemex monopóliumát megszüntetni kívánó Enrique Peña Nieto elnök szeptemberre helyezte kilátásba a szektor liberalizálását.
Az aggasztó helyzet miatt 40 éve a legnagyobb energia infrastruktúrába történő beruházását kezdték meg végrehajtani az országban. 2,4 milliárd dollárból építenek fel egy gázvezetéket, ami az USA-t és Mexikót köti össze.
Ha a mexikói gáztermelés jól láthatóan képtelen tartani a növekedési ütemet, akkor az olajszektor még rosszabb helyzetben van. Ugyan a kitermelés fedezi a felhasználást, de évről évre csökken a nyersanyag felszínre hozott mennyisége annak ellenére, hogy a világ 19-ik legnagyobb olajkészletével rendelkezik az ország, mely 11,4 milliárd hordóra rúg a BP adatai szerint.
Ha a hatalmas olajvagyont – melynek egy jelentős része mélytengeri – elkezdenék felszínre hozni, úgy Mexikó jelentős bevételekre tehetne szert. Ebben lehet nagy szerepük a nemzetközi olajcégeknek, melyek kellő tudással és tőkével rendelkeznek ennek végrehajtásához.
Az infrastruktúra rossz állapotát mutatja az is, hogy a Financial Times szerint a Pemex a finomított olaj felét kamionokkal szállítja, ami megközelítőleg 12-szer drágább, mintha csövön tenné mindezt. További problémát jelent, hogy a tároló kapacitás is meglehetősen kicsi. Mexikó nagyjából 2 napra elegendő tartalékkal rendelkezik, de sokszor ez a szám pár órára redukálódik.