A jelentések szerint a tiltakozók Sao Paulóban és Rióban is határozottan visszautasították, hogy pártok vagy szakszervezetek csatlakozzanak a mozgalomhoz.
A tiltakozások eredetileg a tömegközlekedési díjak emelése miatt kezdődtek, de csakúgy mint néhány hete Törökországban, a célok egyre bővültek, és mára egy “Jobb Brazíliát!” a jelszó, melybe beletartozik az oktatás és az egészségügy fejlesztése. Az elmúlt évtized gazdasági fellendülése megtorpanóban van, és ez azonnal hatással volt a szociális helyzetre és a bűnözésre is – írja az MTI. A tüntetők szemében szálkának számítanak a jövő évi foci-vébé horribilis költségei is.
A csütörtöki megmozdulások békések voltak, de kisebb szélsőséges csoportok több helyen összetűzést provokáltak a rendőrséggel, amely keményen reagált. Sao Paulo állam egy kisebb városában elgázoltak három felvonulót, egyikük belehalt a sérüléseibe. Ez az első haláleset, amely a tizedik napja folyó tüntetésekkel hozható kapcsolatba.
A tüntetők szintén összecsaptak a rendőrséggel Rio de Janeiróban és a fővárosban, Brazíliavárosban is. Rio de Janeiróban a felvonulók egy kis csoportja kővel kezdte dobálni a rendőröket, és bengáli tüzet hajított a városházára, ahová megpróbált bejutni. A rendőrök könnygázzal választoltak, mire a tömeg pánikba esett, és megpróbált visszavonulni az ellenkező irányban vagy a keresztutcákban.
Az helyi O Globo televízió egyik munkatársát gumilövedék sebesítette meg, az SBT televízió gépkocsiját pedig felgyújtották a demonstrálók. Rióban összesen mintegy negyvenen sebesültről érkeztek hírek.
Brazíliavárosban szintén egy kisebb csoport keveredett erőszakos összecsapásba a rendőrséggel. A parlamenttel szemben mintegy 25 ezren gyűltek össze, ám a békés tömeg egy kis frakciója kövekkel és Molotov-koktélokkal támadt a rendfenntartókra, akik gumilövedékekkel és könnygázzal válaszoltak.
Dilma Rousseff köztársasági elnök asszony a belpolitikai helyzet miatt elhalasztotta június 26-tól esedékes tokiói látogatását, és meg nem erősített sajtóértesülések szerint péntekre válságtanácskozást hívott össze.
Független brazil források szerint az erőszakos csoportokat akár a jobb oldal is provokálhatja, hogy válságba taszítsa a baloldali Dilma Rousseff kormányát és esetleg paraguayi mintára idő előtti új választásokat provokáljon ki az országban.