Ecuador továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy az Egyesült Királyság szabad eltávozást biztosítson Assange-nak, hogy az ausztrál Quitoba utazhasson. Nagy-Britannia azonban nem engedélyezi Assange távozását a nagykövetség épületéből: mint mondja, 18 hónapon kapott arra, hogy kiadja a Wikileaks-alapítót a svéd hatóságoknak. Ezzel együtt a brit hivatalos álláspont szerint London keresi a megoldást a kérdésre.
Ecuador 2012 júniusában fogadta be a követségére Assange-t, majd menedéket adott neki: az ausztrál férfi attól tart, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, és ott akár halálbüntetés is várhat rá nemzetbiztonsági titikok megszellőztetéséért.
A BBC Mundonak adott interjújában Patiño kifejtette, hogy bár nem egyszerű diplomáciai manőver Assange védelme, Ecuador habozás nélkül kiáll WikiLeaks alapítójának szabadsága mellett.
A brit külüggyel folytatandó tárgyalásokról Patiño úgy nyilatkozott, hogy országa álláspontja szerint Assange-ot politikai okokból kívánják bíróság elé állítani – éppen ezért az Európai Unió jogrendjének értelmében az Egyesült Királyságnak hozzá kellene járulnia Assange távozásához.
A jelenlegi ecuadori álláspont szerint meg kell találni a megoldást arra, hogy Assange-t ne adják ki az Egyesült Államoknak, de a két sértett svéd hölgy – amennyiben az állított szexuális erőszak megtörtént – megkapja a megfelelő elégtételt az igazságszolgáltatástól.
Patiño azonban leszögezte, hogy csak akkor adnák ki az ausztrált Svédországnak, ha látnának garanciát arra, hogy Stockholm nem játszana a Wikileaks alapítóját az USA kezére.