A Világbank most közzétett jelentése szerint a vidéki településeknek legfeljebb a 67 százalékában van valamilyen ivóvízellátás vagy szennyvízkezelés.
A térség városaiban sokkal kedvezőbb a helyzet, ugyanis 1990 és 2011 közötti kedvező folyamatoknak köszönhetően a városok lakóinak 87 százaléka már rendelkezik szennyvízkezelőkkel és az ivóvíz ellátás is lényegesen javult, bár a 2015-re kitűzött 91 százalékos lefedettsek aligha érik el.
Eközben ugyanebben az időszakban a falusi lakosság szennyvízkezelési lefedettsége 37 százalékról 67 száalékra növekedett, míg az ivóvízellátás 38 száalékos szintről mára 64 százalék lett.
Ede Jorge Ijjász Vásquez, a Világbank fenntartható fejlődéssel fogalkozó osztályának igazgatója szerint a kontinens országai jelenleg történelmi lehetőséggel rendelkeznek ahhoz, hogy elérjék ezeken a területeken a fejltt világ színvonalát.
A nemzteközi pénzintézmény hamarosan 19 ország vezető szakembereinek és szakirányú minisztereinek, civil szervezetinek és szolgáltatóinak részvételével konferencián tekinti át a jelenlegi állapotokat és igyekszik egy újabb működési tervet elfogadni a jövőre. A Latinosan nevű rendezvény a legnagyobb ilyen irányú szakmai fórum és célja, hogy segítsen 2030-ra radikálisan csökkenteni a szegénységet és ezzel párhuzamosan javítani a szaniter beruházások lehetőségeit a térségben.