“Most Brazíliára figyel a világ.” “A lehetőségek váljanak valósággá.””Brazília a szinte korlátlan lehetőségek hazája”. “Brazília ígéretes partner.” “Ez a megfelelő idő.” “Brazília a világban globális tényező.” “Brazília nem feltörekvő állam; már kiemelkedett.” “A magyarok nem idegenek Brazíliában.” “A kétoldalú kapcsolatok új szakasza.” “Magyarországnak egy helyett jobb két lábon állni.” “Brazília hatalmas – így nagyok befektetési szükségletei is”.
A LATIMO főtitkára szerint talán ezek az idézetek adják vissza legjobban azt a hangulatot, amely a Nemzeti Külgazdasági Hivatal által szervezett szemináriumot a legjobban jellemezte. És tegyünk hozzá még egyet, amely ma Brazíliára igencsak jellemző: “A méret számít”. Pontosan erről adtak számot a szeminárium brazil meghívottjai, amikor a nagyszámú érdeklődő közönség előtt összefoglalták, mit is jelent a modern Brazília. A terület és népesség szempontjából egyaránt a világ ötödik államát, amely a GDP rangsorban a hetedik helyen minimális különbséggel követi Nagy Britanniát, am jó esélyei vannak arra, hogy 2016-ra nemcsak az Egyesült Királyságot, hanem a most ötödik helyen álló Franciaországot is lehagyja. Azt az országot, amely Dél-Amerika területének és lakosságának felét, gazdasági teljesítményének 60%-át jelenti. Azt a sikeres rendszert, amely az elmúlt néhány év során a társadalmi kohézió fokozása jegyében mintegy 30 millió embert emelt ki a mélyszegélységből, tette őket a piacgazdaság fogyasztójává, jelentősen bővítve ezzel a társadalom bázisát jelentő középosztályt. Azt a térséget, ahol tavaly a közvetlen külföldi tőkebefektetések meghaladták a 65 milliárd dollárt. Végül a LATIMO számár a BRIC, a világ leggyorsabban fejlődő országainak csoportjának legkedvesebb tagját.
A szeminárium elsősorban azokra a szinte határtalan lehetőségekre hívta fel a figyelmet, amelyek Brazíliában a gyors fejlődésen túl azért is megnyílnak, mert a dél-amerikai ország rendezi meg a következő Futball Világbajnokságot, illetve a soros nyári Olimpiai Játékokat. Ezek a fontos események is elősegítik, hogy a becslések szerint az elkövetkező években Brazíliába mintegy 230 milliárd dollárnyi friss tőke áramoljon, amelynek jelentős részére Rio de Janeiro állam számíthat. A sporteseményeknek is otthont adó város vezetése a közeli jövőben jelenteti meg azokat a közbeszerzési felhívásokat, amelyek a vállalkozó kedvű külföldiek előtt is megnyitják a befektetési lehetőségeket, mindenekelőtt az infrastruktúra, a közlekedés, az energia és a városfejlesztés területein.
A rendezvény résztvevői, köztük Szatmáry Kristóf, a két ország közötti gazdasági vegye- bizottság elnöke, egyben a BKIK elnöke örömmel konstatálták, hogy a kétoldalú kereskedelem hazánk és Brazília között az elmúlt időszakban – magyar többlet mellett – 25%-kal növekedett. Rámutattak ugyanakkor arra, hogy a lehetőségek távolról sincsenek kihasználva, hiszen részesedésünk egymás teljes kereskedelmi forgalmában továbbra is minimális; Brazília esetében 0,1%, míg Magyarország esetében 0,25%. A szeminárium résztvevői ugyanakkor egyetértettek abban, hogy a Brazíliához sok szállal kötődő, EU tag Magyarország előtt a dél-amerikai óriásban talán éppen most nyílnak meg azok a kedvező lehetőségek, amelyek a magyar vállalkozók számára is kézzelfoghatóvá teszik majd, mit is jelent az, hogy Brazília az Európai Unió stratégiai partnere.
A LATIMO azt ajánlja, hogy a rendezvényt elmulasztott, de a Brazília nyújtotta gazdasági lehetőségek iránt érdeklődők a cpbarbosa@firjan.org.br email címen keressék meg a hazánkba látogatott iparszövetségi igazgatót, aki minden segítséget kilátásba helyezett az üzleti kapcsolatok fellendítése érdekében. Amelynek aktualitása tagadhatatlan, főleg most, amikor – a közelmúlt több magas rangú látogatását követően – ezek áttekintésére is rövidesen Budapestre látogat Michel Temer brazil alelnök is.