1976-ban, amikor a Sierra Maestra a havannai egyetem hallgatóiból megalakult, még távolról sem érződött az a láz, amely két évtizeddel később a kubai zene reneszánszához vezetett. De hogy a Sierra Maestra ennek az előszelét képezte, az teljesen nyilvánvaló. A zenekart alapító Juan de Marcos González édesapja a kubai zene egyik forradalmasítójaként számon tartott Arsenio Rodríguez együttesének tagja volt, Marcos pedig később a kultikus Buena Vista Social Club megalakítója lett. A Sierra Maestra pályafutása ugyanakkor túlmutat azon, hogy hidat teremtett a son harmincas- és hetvenes évekbeli hangzása között, hiszen ma népszerűbb, mint bármikor korábban.
{youtube}JlR3rLP4ciE{/youtube}
Pedig a csúcsról indult… A régivágású son-zenekarok felállását – tres, gitár, trombita, bongó, güiro és ének – a Sierra Maestra basszusgitárrral és további ütőhangszerekkel fejelte meg, ami nemcsak felfrissítette a hangzást, de a son újbóli virágzását eredményezte. 1976-tól három éven át a Sierra Maestra nyerte el az a kubai egyetemek zenei fesztiváljának az első díját, 1981-től pedig a nemzetközi színtéren is hazája kirívó reprezentánsa lett. Ugyancsak 1981-ben jelent meg az első albuma is, a Sierra Maestra llegó con el guanajo relleno, rendkívül kedvező szakmai- és piaci fogadtatással. A következő évben Y Son Asi címmel egy újabb korongot tett az asztalra – ami a monopolizált kubai lemezkiadásban különleges érdemnek számított –, és ezért megkapta az év legnépszerűbb kubai együttesének kijáró Gerasol díjat. Hamarosan egymást követték a meghívásaik az európai fesztiválok mellett Ázsiába és Afrikába is.
1994-ben angliai koncertjeik közepette vették fel a tekintélyes World Circuit lemezkiadó számára a Dundunbanza című albumot. Arsenio Rodríguez, Ignacio Pineíro és más klasszikusok szerzeményeivel ez lett az első nemzetközi terjesztésű lemezük, amiként ez lett a nemzetközi lemezpiac első átütő kubai sikere is. (Három évvel a kultikussá váló Buena Vista Social Club projekt előtt, melyben amúgy négy Sierra Maestra-tag is muzsikált.) És nincs megállás azóta sem. A kilenctagú együttesből öten a régiek, és mintha csak most kezdenének belelendülni… Tibiri Tabara, Salsa, Rumbero soy, Son – Soul of Nation, Sonando Ya, folytatódott nemzetközi lemezsikereik sora, a legutóbbinál Grammy-jelöléssel.
Hiszen a Sierra Maestra éppen olyan, mint a kubai rum. Minél öregebb, annál bódítóbb.(anonymus)
{youtube}JNRLFEL-qhY{/youtube}