A jelenlegi venezuelai olajexport így napi 626 000 hordóra rúg, mely 18%-os emelkedést jelent a tavalyi adatokhoz képest.
Bár még mindig az Egyesült Államok a venezuelai olaj első fogyasztója, a két ország kereskedelmi kapcsolatai kimondottan hűvösnek tekinthetők az elmúlt évtizedben, míg a nyersanyagéhes Kína egyre nagyobb szeletet hasít magának a venezuelai olajkivitelből.
Az olajpiacait tudatosan diverzifikáló Venezuela 1999-óta új piacok felé nyitott – Belorusszia és több karibi ország mellett, jelenleg egy 36 milliárd dolláros kínai kölcsön ellenében szállít a keleti óriásnak.
A kezdeti, 2005-ös 49 000 hordós napi kivitelt kevesebb mint tíz év alatt sikerült félmillió hordó fölé növelnie a venezuelai félnek.
Maduro kormánya részben a Faja del Orinico térségében rejlő olajkincs kiaknázásával tervezi felpörgetni országa gazdaságát.
A carabobói lelőhelyeken kitermelő, a venezuelai PDVSA és a kínai CNPC olajvállalatok által közösen életre hívott Petrosinovensa kapacitását napi 400 000 hordóra emelnék 2017-re. Junínban orosz, maláj és spanyol közös projektek keretében a tervek szerint további négyfúróállomást terveznek üzembe helyezni.
A szektor modernizációjáról is megállapodott a két fél – Kína 4 milliárd dollárt fektet majd a Petrosinovensába, és a komoly szándékot jelzi Li Yuanchao kínai alelnök, a carabobói lelőhelyeknél tett szerdai látogatása is. (infolatam)