A LATIMO újra könyvet támogatott

A LATIMO egyesület nagy hangsúlyt helyez arra, hogy elősegítse a latin-amerikai térségről hazánkban rendelkezésre álló információk terjedését, egyben a régióval foglalkozó színvonalas művek megjelenését.
 
E kettős cél keretében Balogh Sándor LATIMO elnök az egyesület nevében támogatást adományozott a “Latin-Amerika 1750 – 1840” című történelmi tanulmánykötet  megjelenése érdekében. A Károli Gáspár Református Egyetem professzorasszonya, dr. Semsey Viktória szerkesztésében megjelent monográfia a szerkesztő mellett Lilón Domingo, Nagy Marcel, Santosné Blastik Margit és Szilágyi Ágnes Judit írásait tartalmazza, amelyek hazánkban hiánypótló módon, figyelemre méltó igényességgel taglalják a tizennyolcadik, illetve a tizenkilencedik század közepe között latin-amerikai történéseket.
 
A kötet bemutatójára a LATIMO képviselője jelenlétében a Károli Gáspár Református Egyetem Dísztermében került sor. Az eseményen dr. Pál Ferenc, az ELTE BTK helyettes dékánja méltatta a kötetet, kiemelve, hogy a könyv olyan latin-amerikai korszakot mutat be, amelynek történései nemcsak hazánkban, hanem a világ más részein is kevésbé ismertek. Sokan és sokféle módon feldolgozták ugyanis a hódítás, vagy a spanyol gyarmati birodalom korát, majd a huszadik század eseményeit, a kötet alcíme szerinti “gyarmati rendszer felbomlásától a független államok megalakulásáig” tartó időszakról azonban viszonylag kevés tanulmány jelent meg.
 
A történelmi témák mellett a vallás, a jog, az irodalom, az alkotmányozás, a szociológia, a kultúra es egyéb területekre kiterjedő könyvről igen pozitívan beszélt másik bemutatója, Dr. Bubnó Hedvig, a Károli Gáspár Református Egyetem BTK, a Történettudományi Intézet munkatársa is.  Szólt arról, hogy a valóban hiánypótló kötet olyan, akár enciklopédiakánt is használható monográfia, amely kiválóan segítheti a jövő Latin-Amerikai iránt érdeklődő egyetemi nemzedékeinek tanulását, kutatását.
 
A könyvbemutató érdekes eleme volt, hogy többek is rámutattak, a tanulmánykötet kiválóan mutatja meg, hogy – a bevett szófordulat ellenére – a térségben nemzeti felszabadító küzdelmekről tudományosan nem beszélhetünk, hiszen a mai latin-amerikai nemzetállamok éppen – és csak – a felszabadító harcok nyomán alakultak ki.
 
A szép megjelenésű kötet Budapesten a Kossuth Lajos utca 14-15. szám alatt található könyvesboltban lesz kapható – meleg szívvel ajánljuk mindenkinek, akit Latin-Amerika történelme, kultúrája, intézményi fejlődése érdekel. (Tóth Tamás)
  

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez