Stiletto pentamaránok vadásznak drogra a Karib-tengeren

Washington, Egyesült Államok: Az észak-amerikai haditengerészet újszerű -, pentamarán kialakítású naszádokkal veszi fel a harcot a Karib-tenger modern kalózaival és a nemzetközi kábítószer-kereskedelem egyre magasabb technikai színvonalat képező flottájával.

 

A 27 méter hosszú, futurisztikus M80-asok alig egy méter mély merülésükkel, és 80 kilométer per órás végsebességükkel ideális gyorsjáratú hajók a Kelet-Csendes-óceán és a Karibi-térség vizeinek felügyeletére, mivel alacsony “M-felépítménye” és öttörzsű hajóteste rendkívüli stabilitást kölcsönöz a konstrukciónak.

A grafitszálas anyagból épített Stilettót négy, egyenként 1652 lóerős dízelmotor hajtja – körülbelül 900 kilométeres hatótávolságra, maximum 20 tonnányi rakományt szállíthat. A 10 millió dolláros bárka legénységét korszerű felderítő és megfigyelő rendszerek segítik feladatuk elvégzésében, miközben a hajó saját radarkeresztmetszete minimális a csökkentett érzékelhetőségű kialakításnak köszönhetően.

A Stilettók a floridai Key Westből operálnak a Déli Egyesített Ügynökségközi Akciócsoport (JIATF-South) kötelékében.

Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának jelentése szerint a világszerte terített kokain legalább nyolcvan százaléka vízi úton is haladt fogyasztója felé.

Ezt felismerve a csendes-óceáni és a Karib-térségben zajló Operación Martillo, azaz Kalapács Hadművelet célja a nehezen megfigyelhető partközeli csempészútvonalak megbénítása – ebben a feladatkörben brillíroz most a Stiletto.

A hatalmas nemzetközi erőfeszítés és a fejlesztésekbe ölt dollármilliárdok ellenére a JIATF-S-ot vezénylő Charles D. Michel ellentengernagy sietett megjegyezni, hogy bár a Karib-tengeren jó eredményeket tudott felmutatni a szervezet, a nagy nemzetközi forgalmat bonyolító interkontinentális, főleg csendes-óceáni és ázsiai csempészútvonalak gyakorlatilag továbbra is háborítatlanul működnek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez