Nicolas Maduro június elején Moszkvába utazik

Moszkva, Ororszország – Június elején az új venezuelai elnök Oroszországba látogat, ami a latin-amerikai országokba irányuló orosz fegyverexport perspektívái szempontjából heves vitákra ad okot a szkeptikusok és optimisták körében.

Amikor februárban a venezuelai Puerto Cabello kikötőjében az év elejétől számítva immár az ötödik hajóról kezdődött meg az orosz fegyverek és haditechnika kirakodása, a szakemberek arról kezdtek beszélni, hogy Moszkva és Caracas fegyverszerződéseinek rövidesen vége szakad. Akkor nemcsak arról volt szó, hogy drasztikusan megromlott Hugo Chávez egészségi állapota, hanem arról is, hogy Venezuela gyakorlatilag teljes egészében kielégítette újrafegyverkezési szükségleteit.
A csaknem hétéves szoros haditechnikai együttműködés során Oroszország rengeteg különféle fegyvert szállított Venezuelának, beleértve vadászgépeket, helikoptereket, tüzérségi rendszereket, mobil partvédelmi rakétakomplexumokat, Sz-300V légvédelmi rakétarendszereket, páncélosokat. Szakértők szerint Venezuela hadserege jelenleg fegyverzetek tekintetében jól fel van készülve arra, hogy sikeres háborút folytasson bármelyik szomszédos országhoz mérhető ellensége ellen.

 

Azonkívül Venezuela költségvetése nem a legjobb időket éli, és ez nemcsak annak tudható be, hogy megsínylette az újrafegyverkezést – jegyezte meg ujságíróknak Viktor Szemjonov, az Orosz Tudományos Akadémia Latin-Amerikai Intézete laboratóriumának vezetője.

„Kb. 11 milliárd dollárra kötöttek fegyverszerződéseket. Közben 2012-ben Venezuela összes pénzforrását arra fordították, hogy biztosítsák Hugo Chávez győzelmét az októberi elnökválasztáson és hívei győzelmét a decemberi kormányzói választásokon. Méghozzá nemcsak saját pénzforrásokról volt szó, hanem kölcsönről is. Így, például, az utóbbi években Kína 36 milliárd dollár kölcsönt nyújtott Venezuelának. Most a venezuelai költségvetési hiány csaknem 30%-t tesz ki, infláció van, a GDP növekedési üteme pedig a nulla környékén alakul. Természetesen ilyen viszonyok közt nehéz lesz újabb beszerzéseket folytatni.”

Belátható jövőben Moszkva és Caracas katonai-műszaki együttműködése alapvetően a kiszállított haditechnika karbantartása szférájára korlátozódhat – véli Viktor Szemjonov.

Szakértők szerint az orosz-venezuelai katonai-műszaki partneri viszony további fejlődését akadályozhatja az is, hogy az új elnök, Nicolás Maduro módosíthatja az ország külpolitikai irányvonalát. A venezuelai vezető június 1-én–2-án esedékes moszkvai látogatása során bizonyára ez a kérdés is tisztázódhat.

Oroszország az utóbbi években rekordot állított az export volumene tekintetében, amely több mint 15 milliárd dollárt tett ki. Ez a Roszoboronexport állami korporáció hatékony csapatának érdeme. Rövidesen újabb szerződésekről értesülhetünk, amelyeket olyan országokkal kötöttek, amelyek eddig nem számítottak az orosz fegyver hagyományos vásárlóinak. Amennyiben Venezuela esetében a katonai-műszaki együttműködés kedvezőtlenül alakulna, Oroszország más piacokon hozhatná be a veszteséget. (ruvr)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez