Vasfegyelem: minden rézbánya leáll Chilében

Chile – Példa nélküli, a szektor dolgozói által teljes körűen támogatott huszonnégy órás sztrájkot hirdetett a Nemzeti Rézmunkások Szövetsége Chilében.

 

Az ágazat általános munkabeszüntetéséhez csatlakozott a Chilei Bányászok Szövetsége (FMC) is, így mintegy 25 000 dolgozó sztrájkolt ma Chilében.

Az akció már csak azért is párját ritkítja, mert a chilei bányászmozgalom történetében most először fordul elő, hogy az állami és a magánszféra dolgozói közösen hirdetnek általános sztrájkot.

Az FTC elnöke, Raimundo Espinoza a Clarínnak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy a szakszervezet “megunta a süketekkel való tárgyalást.”

Chile a világ legnagyobb rézexportőre, valamint földünk fémtermelésének egyharmadát adja. A mostani megmozdulások hátterében az ország legnagyobb bányavállalatának, a Codelco privatizációja áll, mely a szakszervezetek meglátása szerint az állami vagyon részét kellene hogy képezze a helyett, hogy “ezüsttálcán nyújtanák át azt a külföldi befektetőknek”.

Az FTC és az FMC közös nyilatkozatban szólította fel a chilei kormányt egy új állami bányászati politika kidolgozására, mely a réz- és a lítiumkitermelés bevételeit az oktatás- és az egészségügy, valamint a dolgozók juttatásainak finanszírozására fordítaná.

A lépéssel a szakszervezetek a kizárólag az ágazatot érintő követelések mellett általános, más társadalmi szegmensek – így például a Chilében rendkívül aktív diákmozgalom – által meghirdetett célokért is síkra szállnak.

A réz iránti kereslet egyébként az elkövetkezendő évekre növekvő tendenciát mutat, mivel Kína, India és Brazília nyersanyagéhes ipara 2014-re előreláthatóan jelentős felvevő piacot képvisel majd.

1971-ben még Salvador Allende elnök, a chilei parlament jóváhagyásával vette állami kéz a rézkitermelést – a történelemkönyvekből ismert nemzetközi reakciót vonva maga után.

Az ország alkotmánya szerint az ásványkincsek még mindig a közvagyon részét képezik, ám a mostani elnök testvére, Jose Piñera által kidolgozott 18.907-es Bányászati Törvény koncessziók sokaságát játszotta külföldi befektetők kezére.(clarin)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez